Ознака: Олаф Шолц
Свет 27.01.23 | 13:16

Шолц потсети на одговорноста на Германија за холокаустот

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската одговорност на Германија за убиството на милиони Евреи за време на нацистичкиот режим, јави германската новинска...

Свет 25.01.23 | 15:43

Шолц: Нема да испраќаме војници и авиони во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Бундестагот ја образложи владината одлука за испорака на тенкови „Леопард 2“ на Украина и истовремено ја отфрли можноста...

Свет 22.01.23 | 15:12

Шолц и Макрон ветија дека ќе ја поддржуваат Украина „колку што е потребно“

Франција и Германија ќе ја поддржат Украина во борбата против руската агресија „непоколебливо и онолку долго колку што е потребно“, ветија денеска германскиот канцелар...

Свет 31.12.22 | 20:33

Шолц: Ова е земја во која не оставаме никого на цедило

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата новогодишна порака рече дека војната во Украина е пресвртница што ја става Германија на тест и најави нови пакети...

Свет 14.12.22 | 10:54

Шолц: Во интерес на Германија и Европа е Балканот да се приклучи на ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска нагласи дека е во интерес на Германија и Европа останатите земји од Балканот да се приклучат на Европската Унија. Говорејќи во...

Свет 05.12.22 | 11:46

Шолц: Мораме да ја избегнеме блоковската поделба на светот како за време на Студената војна

Треба да се спречи создавање нова блоковска поделба во светот, слична на Студената војна, предупреди денеска германскиот канцелар Олаф Шолц во авторскиот текст за Форин...

Свет 22.11.22 | 21:43

Шолц го вклучи црвениот аларм: Да се подготвиме за ескалација на војната во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека Германија мора да биде подготвена за ескалација на војната во Украина и дека неговото неодамнешно патување во Кина...

Свет 12.11.22 | 17:51

Шолц: Дипломатско решение за војната во Украина во моментов е невозможно

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека дипломатско решение на војната во Украина во моментов е невозможно, а постапките на рускиот претседател Владимир Путин ги...

Свет 04.11.22 | 07:42

Германија може да соработува со Кина: Шолц во посета на Пекинг

Германскиот канцелар Олаф Шолц и делегација на деловни лидери пристигнаа денеска во Пекинг, со што ја започнаа првата посета на лидер на една од Г7 на Кина во изминатите...

Македонија 03.11.22 | 22:06

Олаф Шолц: Постигнавме голем напредок со Бугарија и Македонија

Лидерите на земјите од Западен Балкан денеска во Берлин потпишаа три договори за слободно движење со лични карти, меѓусебно признавање на универзитетски дипломи и...

Свет 03.11.22 | 10:55

Шолц: Време е да се надминат внатрешните конфликти во Западен Балкан

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Берлин изјави дека сите земји од Западен Балкан се дел од слободна и демократска Европа и дека заедничка работа на Европската...

Свет 24.10.22 | 09:03

Фон дер Лајен и Шолц планираат „Маршалов план“ за обнова на Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, порачаа дека повоената обнова на Украина ќе биде „мисија на цела генерација“...

Свет 20.10.22 | 19:07

Макрон: Тоа што го прави Шолц не е добро ниту за Германија ниту за Европа

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека жали што ставовите на Олаф Шолц за голем број прашања, вклучително и енергетиката, го изолираат германскиот канцелар...

Свет 20.10.22 | 14:59

Шолц: Путин згреши во пресметките

Германскиот канцелар Олаф Шолц, во денешното обраќање пред Бундестагот пред самитот на ЕУ, рече дека Германија е подготвена за зимата што се однесува до пополнетоста...

Свет 20.10.22 | 11:25

Шолц: Путин нема да ги постигне своите воени цели

Рускиот претседател Владимир Путин нема да ги постигне своите воени цели во Украина, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. Во своето обраќање пред Бундестагот,...

Свет 17.10.22 | 21:12

Шолц нареди трите нуклеарни централи во Германија да работат до средината на април

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска нареди трите национални нуклеарни централи да останат во функција до средината на април следната година, за да се избегнат можните...

Свет 15.10.22 | 17:56

Шолц: Сите добиваме ако Унијата се прошири кон исток

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска, пред европските социјалисти, собрани на конгресот на ПЕС во Берлин, повика на проширување на Европската унија, изјавувајќи дека...

Свет 13.10.22 | 13:30

Шолц го повтори ветувањето дека ќе продолжи да испраќа оружје за Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска на Самитот за прогресивно владеење во Берлин повторно вети дека ќе продолжи да испорачува оружје на Украина се додека тоа биде...

Свет 09.10.22 | 19:58

Бајден и Шолц разговараа за ситуацијата во Украина, енергетските пазари и Западниот Балкан

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска телефонски разговараше со германскиот канцелар Олаф Шолц за ситуацијата во Украина, енергетските пазари и подобрувањето...

Свет 08.10.22 | 17:10

Шолц предложи заштита на руските регрути кои бегаат од Русија

Германскиот канцелар Олаф Шолц се заложи за обезбедување заштита на руските регрути кои бегаат од Русија и бараат заштита во Германија, објавија денеска германските...