Ознака: Олаф Шолц
Свет 16.04.24 | 18:03

„Свечен“ дочек: Шолц во Кина го пречека само заменик градоначалникот

Германскиот канцелар Олаф Шолц доживеа шок на почетокот на посетата на Кина.Тој допатува во тридневна посета на Кина на покана на премиерот Ли Кианг, а главна тема на...

Свет 16.04.24 | 10:38

Шолц: Не сите студенти во Германија пушат канабис

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера разговараше со кинеските студенти на Универзитетот Тонги во Шангај, притоа уверувајќи ги дека не треба да консумираат канабис...

Свет 10.04.24 | 11:36

Шолц отвори профил на ТикТок за да се приближи до граѓаните и да ја зголеми нивната поддршка

Соочен со се поголемата недоверба од германските граѓани, канцеларот Олаф Шолц, отвори официјален профил на социјалната мрежа ТикТок, со цел што повеќе да се приближи,...

Македонија 27.03.24 | 19:27

Сепак можело: Шолц најави нова динамика за Западен Балкан, евроинтеграција без попречувања од билатерни спорови

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека силно се залага за забрзување на процесот за влез на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, но дека сите што...

Свет 23.03.24 | 11:38

Шолц и Камерон го осудија терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“ кај Москва

Германскиот канцелар Олаф Шолц и британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон го осудија терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“ во близина...

Свет 20.03.24 | 21:38

Шолц: Русија не е толку силна како што мислат луѓето сега

Од воен аспект руската војна во Украина е „брутална“, оцени германскиот канцелар Олаф Шолц во Бундестагот и посочи дека Русија сепак не е силна. На домашен план, како...

Свет 17.03.24 | 20:33

Нетанјаху – Шолц: Хамас мора да биде уништен

Германскиот канцелар Олаф Шолц на денешната средба во Ерусалим со изралелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се согласил дека палестинската милитантна група Хамас мора...

Свет 08.03.24 | 15:25

Шолц фатен на дело: Еве како Германија планирала да го сруши кримскиот мост

На Телеграм се  објави аудио снимка од разговор меѓу високи офицери на Бундесверот за нападот на мостот на Крим со проектили Таурус.Снимката која трае 38 минути и 13 секунди. Во...

Свет 02.03.24 | 15:39

Шолц на приватна аудиенција кај папата Франциск

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Ватикан се сретна со папата Франциск на неговата прва приватна аудиенција со поглаварот на Католичката црква. Двајцата лидери...

Свет 24.02.24 | 19:27

Шолц не сака Фон дер Лајен да стане генсек на НАТО поради нејзините изразито антируски ставови

Германскиот канцелар Олаф Шолц е против идејата шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, да стане генерален секретар на НАТО поради нејзиниот претерано...

Свет 24.02.24 | 10:35

Шолц ја повика Европа да ги зголеми своите одбранбени капацитети

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика Германија и Европа да вложат поголеми напори за зајакнување на одбраната. „Русија не само што ја напаѓа Украина, туку го уништува...

Свет 22.02.24 | 20:18

Шолц го поддржува Руте за нов генерален секретар на НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поддржува холандскиот премиер во заминување Марк Руте да стане нов генерален секретар на НАТО, изјави денеска портпаролот на германската...

Свет 17.02.24 | 16:31

Германија ја блокирала кандидатурата на Урсула фон дер Лајен за шеф на НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц интервенираше минатата година за да ја спречи претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен да стане следниот генерален...

Свет 27.01.24 | 18:43

Годишнина од ослободувањето на Аушвиц, Шолц загрижен поради јакнењето на екстремната десница

Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази загриженост поради порастот на екстремно десничарските тенденции во неговата земја 79 години по ослободувањето на логорот за...

Свет 08.01.24 | 14:05

Дури сега ќе го отсакаат: Додека Германија е блокирана од протести, Шолц нема намера ништо да менува, бидејќи „не може сите да се задоволни“

Ројтерс објави дека додека денеска ширум Германија траат протестите на земјоделците, владата во Берлин порача дека не разгледува промени во врска со планот за постепено...

Македонија 18.12.23 | 09:02

Зошто СДСМ не лобираше кај Шолц да го прати бугарскиот премиер на кафе кога се гласаше за преговори за Македонија?

Зошто СДСМ не лобираше кај Шолц од нивната сестринска партија, да го извади бугарскиот премиер од состанокот додека се гласа за Македонија да почне преговори?Од почетокот...

Македонија 17.12.23 | 10:10

Зошто СДСМ не го замоли Шолц, кој доаѓа од нивната сестринска партија, да го извади премиерот на Бугарија когa ќе се одлучува за Македонија

Од ВМРО-ДПМНЕ прашуваат зошто СДСМ не го замолиле германскиот канцелар Олаф Шолц, кој доаѓа од нивната сестринска партија, кога ќе се одлучува за преговори за Македонија...

Балкан 11.12.23 | 20:21

Курти на средба со Шолц: Потврда на одличните односи меѓу Косово и Германија

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата средба во Берлин со германскиот канцелар Олаф Шолц претставува „потврда на силните и одлични билатерални односи...

Свет 09.12.23 | 12:31

Шолц: Германската буџетска криза нема да влијае на помошта за Украина

И покрај буџетската криза со која се соочува германската влада, канцеларот Олаф Шолц се обиде да ја увери Украина за континуирана поддршка во нејзината борба против...

Свет 07.12.23 | 22:56

Шолц носеше еврејска капа, запали свеќа за Ханука: Веднаш ослободете ги сите заложници

Олаф Шолц изрази „солидарност“ со Евреите на почетокот на Ханука и стана првиот германски канцелар што во Берлин запали огромна менора, деветокрак свеќник. Два месеци...