среда, 29 ноември 2023
Свет 29.11.23 | 22:52

Блинкен замина за Израел

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен моментално е на пат за Израел бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Блинкен рече дека ќе биде фокусиран...

Македонија 29.11.23 | 22:49

Османи се сретна со Лорд Камерон: Британска поддршка за натамошен развој на нашата демократија

Министерот за надворешни работи и Претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи вечерва во пресрет на Министерскиот совет на ОБСЕ оствари средба со Лорд Камерон, државниот секретар...

Свет 29.11.23 | 22:43

Нетанјаху: Целосен прекин на огнот не е на повидок, Израел ќе се бори до крај

Во моментов, египетските и катарските посредници работат на обид за продолжување на прекинот на огнот во Појасот Газа. Од почетокот на војната, поставив три цели: елиминирање...

Балкан 29.11.23 | 22:28

Документот предвидува дека Бугарија треба да земе дел од територијата: Србија ја купи директивата бр. 25 со која Хитлер издал наредба за напад врз Кралството Југославија

Владата на Србија денеска соопшти дека земјата ја купила директивата „бр. 25“, со која германскиот канцелар Адолф Хитлер на 27 март 1941 година издал наредба за напад врз...

Балкан 29.11.23 | 22:13

Неколкумина приведени по протестот против посетата на судијката на Специјалниот суд за Косово, Трендафилова

Лидерот на опозициската Социјалдемократска партија на Косово (ПСД), Дардан Молиќај е уапсен од косовската полиција по протестот против претседателката на Специјализираните...

Свет 29.11.23 | 21:58

Израел: Хамас сè уште држи 161 заложник во Газа

Израел верува дека уште 161 заложник се уште ги држи Хамас во Појасот Газа, изјавија за Си-Ен-Ен од кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Како што се наведува, четворица...

Економија 29.11.23 | 21:53

Бислимовски: Од утре дневна евтина тарифа за струја

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски, вечерва како гостин на ТВ Стар рече дека од утре од 13.00 до 15.00 часот официјално домаќинствата...

Балкан 29.11.23 | 21:42

Чупи: Грчката закана е приказна што треба да остане во минатото, Албанија ги исполни критериумите за ЕУ

Познатиот албански аналитичар Фрок Чупи, коментирајќи ги заканите од  грчка страна кон Албанија и нејзиниот евроинтегративен процес со прашањето „Белери“ оцени дека...

Свет 29.11.23 | 21:26

Тројца полски тинејџери ранети со нож од соученик во средно училиште

Осумнаесетгодишен ученик нападнал со нож и ранил тројца соученици во средно училиште во градот Катажина, во североисточна Полска, соопшти денеска портпаролката на...

Македонија 29.11.23 | 21:25

Ковачевски- Борел: Македонија припаѓа на ЕУ, тоа е заедница на вредности, не само заедница на интереси

Претседателот на Владата, Ковачевски истакна дека Македонија има јасна евро-интеграциска перспектива, дека Владата има вистинска определба и работи на воведување...

Македонија 29.11.23 | 21:20

САД: Македонија е клучен НАТО сојузник и стратешки партнер на Балканот

Македонија е наш клучен НАТО сојузник и стратешки партнер на Балканот и ги поддржуваме стремежите на земјата за целосна интеграција во евроатлантските институции,...

Свет 29.11.23 | 21:14

Фон дер Лајен: Британија е на пат кон повторно приклучување во ЕУ

Велика Британија е на јасен пат кон повторно приклучување во ЕУ, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и ги повика младите да го поништат...

Свет 29.11.23 | 21:12

Финска го затвори последниот отворен граничен премин со Русија

Претходниот ден владата на финскиот премиер Петери Орпо одлучи привремено да ја затвори целата граница, бидејќи смета дека Москва ги користи мигрантите за да ја дестабилизира...

Култура 29.11.23 | 21:08

Министерството за култура го објави конкурсот за Град на културата за 2024 година

Министерството за култура го објави Конкурсот за финансирање проект од национален интерес, манифестација „Град на културата во 2024 година“. На Конкурсот, чија цел...

Црна хроника 29.11.23 | 21:05

ОЈО: Не е запрена постапката против осомничениот во предметот за убиствата кај Шиша бар

Основното јавно обвинителство Скопје го демантира информацијата која беше објавена на Република, а преземена од Канал 5 Телевизија дека единствениот осомничен за убиствата...

Македонија 29.11.23 | 21:02

Борел: Лавров во Скопје ќе чуе директно зошто Русија е осудена и изолирана

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел вечерва изјави дека министерскиот состанок...

Свет 29.11.23 | 20:51

Гутереш: Газа се соочува со епска хуманитарна катастрофа

Шефот на Обединетите нации, Антонио Гутереш рече дека Газа е во средината на „епска хуманитарна катастрофа“ и ги повика меѓународните лидери да останат фокусирани...

Македонија 29.11.23 | 20:49

Неформална вечера на шефовите на делегациите на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Во Скопје почна неформалната вечера на министрите за надворешни работи кои учествуваат на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа...

Култура 29.11.23 | 20:43

Музеј на Град Скопје: Шеќеров сакаше да вклучи свои дела кои тематски не се поврзани и не се вклопуваат со проектот, бидејќи не се поврзани со неговиот престој во Сардинија

Во врска со изнесените наводи за цензура во Музејот на Град Скопје, од Институцијата информираат дека се работи за проектот Каљари – Скопјe, “Cagliari – Skopje” – кој е плод...

Балкан 29.11.23 | 20:36

КФОР: Имаме најголемо присуство на Косово во последната деценија

Меѓународните мировни сили на Косово-КФОР соопштија дека во овој момент, поради безбедносната ситуација и тензиите на северот на Косово, имаат најголемо присуство...