Во моментов, египетските и катарските посредници работат на обид за продолжување на прекинот на огнот во Појасот Газа.

Од почетокот на војната, поставив три цели: елиминирање на Хамас, враќање на сите наши заложници и гарантирање дека Газа никогаш повеќе нема да биде закана за државата Израел. Овие три цели сè уште стојат. Враќањето на десетина заложници е многу големо достигнување. Но, во последните денови го слушнав прашањето дали Израел ќе се врати во борбите откако ќе заврши оваа фаза од враќањето на израелските заложници. Мојот одговор е недвосмислено да“, рече Нетанјаху, пренесе Reuters.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.