сабота, 22 ноември 2014 | Вести: 57

Скопје

Интервјуа

Јанакиески: До 2018 година Македониjа ќе биде земjа на експресни и на безбедни патишта

Mile-Janakieski-int115-740x320-top
Ма­ке­до­ни­ја до­би 305 ми­ли­о­ни евра од Европ­ска­та бан­ка за...

Д-р Драган Ѓорѓев: Скопје и Тетово 200 дена во годината се загадени

2
Свет­ска­та здрав­стве­на ор­га­ни­за­ци­ја во 2013 го­ди­на ае­ро­за­га­ду­ва­ње­то...

Трпески: За коњите во МВР се шегувавме во владата

Ljube-Trpeski-int114-740x320-top
Да­ли при­ва­ти­за­ци­ја­та бе­ше пра­вед­на или не? Трпески: Не­ма...

Колумни

Падна ли првата грчка жртва на името во 21 век?

Ако се ана­ли­зи­ра­ат збо­ро­ви­те на ше­фот на гер­ман­ска­та...
Горан Момироски

Прошетка 5

Наспроти јужните делови на градот, каде што силата на еросот...
Ацо Станковски

Неподносливата леснотија на тешкоодржливиот развој

Одржливиот развој е тема најдиректно поврзана со еден...
Будимка Поповска (сестра Макрина)


Република на Facebook

Спорт

vardar-turinger-8

Вардарки повторно во финишот не успеаваат да дојдат до победа, овојпат поразени од Турингер

Во последното коло од Лигата на шампионите во ракомет ЖРК Вардар со пораз од 21-20 се враќа во Скопје од гостувањето во Нордхаузен против домашната екипа на Турингер. Вардарки...

Сцена

Viktorija Loba 02 (Custom)

Викторија Лоба: Не сум никако поврзана со скандалот на Скопски Фестивал

- Одговорно тврдам дека немам никаква поврзаност со скандалот на Скопски Фестивал, ниту сум разговарала со било кого на оваа тема, ниту сум знаела дека за мојата композиција...

Живот

dnevnikot na ana frank

Дневникот на Ана Франк станува јавно добро

Популарното дело на Ана Франк, едно од најзначајните сведоштва за прогонот на Евреите за време на Втората светска војна, треба да стана јавно добро за нешто повеќе од...

Анкета

Се согласувате ли со одлуката Даниел Кајмакоски да нè претставува на Евровизија 2015?

  • Да (70%, 192 Гласови)
  • Не (30%, 90 Гласови)

Вкупно гласале: 275

Loading ... Loading ...

Вицотека

Клима

Во маркет за бела техника: -Повелете! … –Би сакал да купам клима… -Каква би сакале да биде? … –Тропска ве молам!

Статус @ Facebook

#БрачнаМеморија

Женет човек треба веднаш да си ги заборава грешките што ги прави. Нема поента двајца да памтат иста работа.

Топ 5 најгледани филмови во САД

„Република“ ви препорачува

  • Душата на светот Фредерик Леноар
  • Ванѓа огнената библија А. Маријанис
  • Заедно Џоди Пико
  • Се што останува Патриша Корнвел