Ознака: интервју
Скопје 22.10.21 | 09:32

Јакимовски: Паркирањето во Карпош ќе остане бесплатно, ќе направиме и катни гаражи

Мојот влез во вториот круг се должи на она што е досега сработено на одржаните ветувања што се дадени пред граѓаните и на визијата за Карпош.Не е најважно да имаш голема...

Скопје 21.10.21 | 10:44

Георгиевски-Камиказа со порака до скопјани: Не гласајте за Шилегов

Очекував околу 60.000 гласови добив нешто над 20.000 . Причина за тоа беше слабата излезност. Јас сметав дека излезноста ќе биде над 65 посто, вели кандидатот за градоначалник...

Култура 15.10.21 | 09:39

Време да се соочиме со општеството и да погледнеме што се криело под тепихот

Време да се соочиме со општеството и да погледнеме под тепихот за да видиме што сѐ таму се криело во текот на годините, вели актерот Никола Настоски во разговор за „Република“...

Култура 15.10.21 | 08:46

Македонија и Скопје ги доживувам како природен дел на културниот круг на кој му припаѓам и во кој постојам како писател

Огнен Спахиќ (1977) е црногорски писател. Студирал филозофиј и градежништво. Дебитирал со кратките раскази „Сето тоа“ во 2001 година. За романот „Хансоновите деца“ во...

Култура 13.10.21 | 12:38

За мене пишувањето е компонирање

Родена во 1979 година во Виена, Австрија. Пораснала во мало село во Горна Австрија. Одела на часови по пијано на Универзитетот „Антон Брикнер“ во Линц. Студирала германистика,...

Скопје 13.10.21 | 11:50

Стефковски: Очекувам победа во Гази Баба уште во првиот круг

Во урбаниот дел на  Гази Баба главни проблми се сообраќајниот хаос,недостатокот на паркинг места, хигената и загрозувањето на животната средина, додека во руралниот...

Македонија 10.10.21 | 11:45

Маката и радоста нè зближуваат, а не политичкото инсистирање на „сите“ за сметка на Македонците

Учебници нема за сите одделенија, а особено нема за четврто одделение, каде што требаше да се спроведе реформа и децата да добијат дигитални учебници. Наместо дигитални...

Македонија 09.10.21 | 08:05

Власта тера кампања насмеано и весело, арогантно го нуди најдоброто, наместо да се подготвува за новиот бран

Ако треба да избереме што е најважно за нашите деца, ќе речеме прво здравјето, па образованието. Така и ќе го започнеме и овој разговор со Весна Јаневска, претседателка...

Македонија 05.10.21 | 11:20

Создаваме нова иднина – ќе изградиме нов културен дом, градинки, спортска сала, пречистителна станица и пешачка – велоспидеска патека

Интервју со кандидатот за градоначалник на Општина Петровец од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Борче Митевски… Колку проекти се планирани за вашата општина? Митевски: Општина...

Македонија 30.09.21 | 10:06

Бојан Стојаноски: ВМРО-ДПМНЕ по овие локални избори ќе бара предвремени парламентарни избори

Овие локални избори се можност ВМРО-ДПМНЕ да ја претстави новата генерација политичари кои треба да ја води оваа држава во иднина. Над 95 проценти од кандидатите се нови...

Скопје 29.09.21 | 09:25

Kандидатот за градоначачник на Чаир, Беким Сали: Борбата против корупцијата е она што нè зближи со ВМРО-ДПМНЕ

Жителите на Чаир навикнаа да слушаат големи зборови и ветувања пред избори но слабо имаше реализација.Изминативе 16 години многу се ветуваше пред избори а во текот на...

Култура 20.09.21 | 10:37

Пишување книга е за губитници и за оние кои мечтаат

Хрватскиот сценарист и писател Анте Томиќ (51) е еден од деветмината писатели, уредници и издавачи кои се гости на 9. издание на Интернационалниот литературен фестивал...

Култура 17.09.21 | 14:18

Ја обожувам традиционалната музика и мислам дека вашето музичко наследство е прекрасно и моќно

Џослин Пук, една од најпознатите британски композитори на филмска, театарска, телевизиска и концертна музика, синоќа во Битола, на отворањето на 42. издание на Интернационалниот...

Култура 15.09.21 | 09:04

Жал ми е што не снимивме документарен филм за тоа како го организиравме ова издание на „Браќа Манаки“

Жал ми е што не снимивме документарен филм за тоа како го организиравме 42. издание на  Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ бидејќи работевме...

Култура 13.09.21 | 10:02

Голема е шансата на „Манаки“ да има публика со физичко присуство на сите проекции

По една година пауза, Битола од 16 до 21 септември ќе биде домаќин на 42. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ кој поради пандемијата...

Македонија 08.09.21 | 13:00

Тозиевски: Како Преспа нема во светот, ама ги преспа овие четири години, време е со макотрпна работа да ѝ го вратиме сјајот

За мене Преспа е најубавото место во светот. Преспа е најуникатното место, од двете страни има национален парк, два гранични премина, езерото како воден ресурс и туристичка...

Македонија 07.09.21 | 10:00

Марко Колев: Да ја вратиме насмевката на велешани, ако тоа не го сториме ништо не сме направиле

Роден во Велес, израснат во старото маало Црна Џамија. Семеен човек, татко на две малолетни деца. За себе вели дека е човек кој ги почитува и негува семејните вредости....

Скопје 06.09.21 | 17:28

Орце Ѓорѓиевски: Нема да користам службено возило, ветувам во Кисела Вода нова поликлиника, индустриска зона и пожарна

Kисела Вода е општина која во изминативе години не е инвестирано буквално ништо, општина без ниту еден капитален проект, нема улица која е без дупка, па е претворена во...

Скопје 06.09.21 | 08:16

Георгиевски: Mладите ќе бидат приоритет во Општина Илинден

Животната средина, амбулантските услуги, образованието, односот кон младите се најголемите предизвици со кои се соочува Општина Илинден вели кандидатот за градоначалник...

Македонија 04.09.21 | 16:11

Дејан Владев: Нема да ветуваме мегаломански проекти, ќе ги решиме проблемите кои ги тиштат граѓаните

Што ќе го подобри животот на светиниколчани? Што очекуваат граѓаните од идниот градоначалник? На оваа тема разговаравме со кандидатот за градоначалник на Свети Николе...