Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.365 тестови, а регистрирани се нови 494 случаи на КОВИД-19: Скопје – 251, Битола и Охрид – по 38, Куманово и Велес – по 23, Тетово – 19, Прилеп – 17, Кавадарци – 11, Гостивар – 10, Гевгелија – 8, Кочани – 7, Струга – 6, Штип и Крива Паланка – по 5, Струмица, Неготино и Радовиш – по 4, Ресен, Свети Николе и Кратово – по 3, Делчево, Берово, Валандово, Виница и Пробиштип – по 2, Кичево и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (494), регистрирани се 105 реинфекции.

Регистрирани сe 276 оздравени пациенти од: Скопје – 159, Куманово – 22, Битола -19, Кавадарци – 11, Велес и Струмица – по 8, Охрид, Тетово и Гостивар – по 7, Штип – 5, Прилеп – 4, Кочани и Радовиш – по 3, Кичево, Ресен, Валандово, Демир Хисра и Дојран – по 2, Гевгелија, Неготино и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.365 тестови преку: ИЈЗ-235, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-28, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–132, Жан Митрев (Филип Втори)-21, Авицена-48, Биотек-59, Систина-41, лабораторија Лаор-11, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-15, Генеа-7, Никоб Лаб-72, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-4, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 499.

Досега во земјата се направени вкупно 2.094.710 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 317.634, бројот на оздравени пациенти е 305.988, на починати е 9.337, а бројот на активни случаи изнесува 2.309

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      150253, Активни   1231
Куманово    16946, Активни    116
Битола      16041, Активни    152
Прилеп      14381, Активни    82
Тетово      13642, Активни    82
Кавадарци   10874, Активни    77
Велес 9966, Активни     87
Гостивар    9695, Активни     43
Охрид 9162, Активни     108
Штип  8196, Активни     59
Струмица    8171, Активни     43
Кичево      5693, Активни     17
Кочани      5169, Активни     35
Струга      4769, Активни     20
Гевгелија   4455, Активни     21
Неготино    3741, Активни     21
Ресен 2772, Активни     10
Свети Николе      2650, Активни     7
Радовиш     2555, Активни     19
Крива Паланка     2438, Активни     16
Делчево     2004, Активни     12
Берово      1697, Активни     4
Дебар 1686, Активни     2
Валандово   1501, Активни     10
Виница      1401, Активни     3
Пробиштип   1283, Активни     9
Богданци    1031, Активни     6
Кратово     979, Активни      9
Крушево     933, Активни      0
Демир Хисар 841, Активни      2
Македонски Брод   746, Активни      3
Демир Капија      596, Активни      1
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      356, Активни      2

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.