Ознака: реинфекции
Здравје 21.10.22 | 14:54

Нови 50 случаи на ковид-19 од 523 тестови, 13 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 523 тестови, а регистрирани се 50 нови...

Здравје 30.09.22 | 14:50

Регистрирани 81 нови случаи на ковид-19, 20 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 734 тестови, а регистрирани се 81 нови...

Здравје 06.09.22 | 13:32

Нови 179 пациенти заболени од ковид – 19, од нив 57 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 977 тестови, а регистрирани се 179 нови...

Здравје 14.07.22 | 14:34

Нови 494 заразени со ковид-19 од 1.365 тестови, 105 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.365 тестови, а регистрирани се нови...

Здравје 23.06.22 | 15:15

Нови 93 заразени со ковид од 777 тестови, 20 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 777 тестови, а регистрирани се 93 нови...

Здравје 26.05.22 | 14:10

108 случаи на ковид-19, регистрирани осум реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.411 тестови, а регистрирани се 108 нови...

Здравје 15.03.22 | 08:57

Кај ковид-позитивните во Македонија доминира подваријантата „стелт“ – дури 63 отсто се заразени со неа

Вкупно 63 отсто од испитаните примероци во Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Македонија биле позитивни...

Здравје 08.03.22 | 08:37

Реинфекциите од ковид-19 се намалиле за 31,5 отсто во однос на минатата недела, опаѓа и смртноста за 35,3 отсто

Во текот на минатата недела вкупно се пријавени 372 реинфекции од ковид-19, со намалување за 31,5% во однос на претходната недела, покажува последниот извештај на Институтот...

Здравје 15.02.22 | 09:59

Од почетокот на пандемијата 26 пациенти трипати се заразиле со ковид-19, а 9.078 двапати биле болни од коронавирус

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно до 13 февруари годинава регистрирал 26 пациенти кои трипати се заразиле со ковид-19 од почетокот на пандемијата. Според податоците...

Здравје 07.02.22 | 09:45

Речиси осум отсто од новозаразените во Македонија со ковид се реинфекции

Активни се 12.324 случаи во државава од кои најголем број 6484 се во Скопје. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, при направени се 4.695 тестови,...

Здравје 04.02.22 | 17:06

Пановски обајсни зошто толкав број на луѓе заболуваат по вторпат

По појавата на омикрон варијантата во Македонија евидентно е зголемување на бројот на реинфекции, односно повторно заразување со вирусот, особено поради фактот што...

Здравје 31.01.22 | 15:46

Починаа 26 лица, нови 711 заразни со ковид, од нив 84 се реинфекции

Вкупно 26 лица починаа од компликации од ковид, а Министерството за здравство регистрира нови 711 заразни. Од вкупниот број на починати лица 14 лица се целосно вакцинирани,...

Вести 26.01.22 | 15:12

Д-р Лазаров: Како по список ми се реинфицираат пациенти на 11-12 месеци од прележување

Како по список ми се реинфицираат пациенти на 11-12 месеци од прележување, објави денеска д-р Ненад Лазаров од примарната медицина. Според извештајот на Институтот за...

Здравје 25.01.22 | 17:21

За седум дена починале 97 лица од ковид-19, што е за 76,4 отсто повеќе во однос на минатата недела

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 17. до 23. јануари пријавени се 97 смртни случаи во 20 градови, што е за 76,4 отсто повеќе во однос на...

Здравје 16.01.22 | 18:16

Осум пациенти починаа, уште 1.348 нови случаи на ковид-19, од нив 145 се заразиле вторпат

Осум пациенти починаа од компликации од коронавирус, регистрирани се уште 1.348 нови случаи на ковид-19, од нив 145 се заразиле вторпат, информираат од Министерството за...

Македонија 16.01.22 | 08:04

Бројот на Активни надмина 15.500 илјади случаи, 184 граѓани по вторпат се заразиле со корона

Откако во минатото деноноќие беа регистрирани 1.635 нови позитивни случаи на Ковид-19, бројот на активни случаи во земјава се искачи на 15.576. Вкупниот број на заразени граѓани...

Здравје 11.01.22 | 09:06

Oд 3 до 9 јануари пријавени се 946 реинфекции, што е седум пати повеќе од минатата недела, омикрон има во 12 града во Македонија

Од 3 до 9 јануари годинава се пријавени 946 реинекции со ковид-19, што е за седум пати повеќе во однос на минатата недела, покажува неделниот извештај на Институтот за јавно...