Витаминот Д игра клучна улога во кревање на расположението и ублажувањето на симптомите на депресија. Научниците одлучија да ја истражат оваа очигледна поврзаност на витаминот Д со нервниот систем – со посебен фокус на тоа како витаминот Д влијае на когнитивната функција.

Во новата студија објавена во „Alzheimer’s & Dementia“, научниците од Универзитетот Раш и Универзитетот Тафтс се првите кои ги споредија факторите на когнитивно опаѓање со концентрациите на витамин Д, не само во крвта, туку и во мозокот.

Една студија покажа дека витаминот Д во мозокот всушност го поддржува когнитивното здравје. Оние кои имале поголема концентрација на витамин Д во мозокот имале подобра меморија и побрзо ја перцепирале околината. Исто така, учесниците со повисоки концентрации имале 25% до 33% помали шанси да развијат деменција или благо когнитивно оштетување.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.