Ознака: витамин Д
Здравје 05.02.21 | 18:20

Апсорпцијата на витамин Д преку сонцето за време на пандемијата е помала, затоа консумирајте го ова

Бројни научни истражувања потврдуваат оти Сонцето е главниот предуслов за лачење витамин Д во организмот, а скоро половина од светското население има недоволно, премалку...

Здравје 19.01.21 | 17:53

И француските доктори потврдија: Витаминот Д помага за намалување на заразата од Ковид-19

Седумдесет и три доктори специјалисти и шест медицински здруженија порачаа „да му се даде како додаток на целото француско население витамин Д“ на превентивен начин,...

Здравје 04.12.20 | 17:39

Колкава доза витамин Д дневно ви е потребна, открива имунологот Каменов

Српскиот имунолог Борислав Каменов за „Н1“ изјави дека витаминот Д е најважен за заштита на организмот од коронавирус, како и од други сезонски вируси. Каменов посочи...

Здравје 28.11.20 | 12:44

Англија бесплатно ќе дели витамин Д во домовите за стари лица и ранливи групи

Англиските власти објавија дека ќе понудат бесплатна испорака на витамин Д на околу 2,7 милиони граѓани кои припаѓаат на ризични групи. Витаминот Д е неопходен за правилно...

Здравје 18.11.20 | 13:37

Како да знаеме дека ни недостига витамин Д?

Сè повеќе се знае за значењето на витаминот Д, а голем број научници и доктори тврдат дека може да биде еден од начините да го зајакнме имунитетот во борбата против ковид-19. Многу...

Здравје 11.11.20 | 15:19

Поради недостиг на витамин Д може да се развие тешка форма на ковид-19

Според истражувањето на белгиски болнички тим, постои јасна врска помеѓу недостигот на витаминот Д во организмот и тешките случаи на ковид-19, јави дописничката на МИА...

Здравје 06.11.20 | 09:19

Српска лекарка открива: Внимавајте како ги пиете витамините

Многу е важно како се пијат витаминските додатоци. Ако тоа не се конзумирраат правилно, може да немаат ефект, како да се сте испиле чаша вода, предупредува д-р Хибниета...

Здравје 06.10.20 | 18:35

Како да препознаете дека на ваште тело му недостига витамин Д?

Повеќе од една третина од светското население пати од недостаток на витамин Д во организам. Витамин Д е одговорен за доброто расположение, за раст кај децата, за правилни...

Здравје 02.10.20 | 09:52

Филипче: Витаминот Д најмногу помага, не само во превенција, туку и во третман на ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашнотсо гостување на ТВ Сител, изјави дека витаминот Д најмногу помага за превенција, но и за лечење на Ковид 19. Витамин...

Здравје 24.07.20 | 12:05

Д-р Ѓукановиќ: Нивото на витамин Д во организмот е директно поврзано со тоа дали пациентот ќе се избори против короната или не

Нивото на витамин Д во организмот е директно поврзано со тоа дали пациентот ќе се избори против короната или не, покажуваат новите епидемиолошки студии, вели професорот...

Здравје 18.05.20 | 08:59

Како да препознаете дека во организмот ви недостига витамин Д

На крајот на 20 век, во медицината биле препознаени три основни хранливи материи: протеини, јаглени хидрати и масти. Сепак, имало и некои „помошни материи“, за кои полскиот...

Здравје 28.03.19 | 14:44

Пробиотици и витамин Д3 – одлична комбинација за градење на имунитет кај децата

70 до 80 отсто од нашиот имунитет e локализиран во цревата. Слузницата на тенкото црево е полна со лимфни јазли. Овие лимфни ткива или Peyer- лимфни ткива се едни од првите...