Милијардерот и еден од основачите на технолошкиот гигант Мајкрософт, Бил Гејтс, во интервју за Би-Би-Си изјави дека теориите на заговор за него се „луди“ и дека е „страшно“ што луѓето викаат по него на улица.

Тој долго време се залагаше за вакцини против коронавирусот и даде милијарди на програмите за вакцинација низ целиот свет. Поради тоа стана предмет на бизарни и неосновани тврдења дека се обидува да ги чипира и следи луѓето преку вакцинација.

На некој начин, речиси мора да се смеете, бидејќи тоа е лудост. Дали навистина сакам да ги следам луѓето? Трошам милијарди на вакцини, не заработувам пари на вакцини, тие спасуваат животи, рече тој.

Гејтс исто така рече дека оние кои веруваат во теории на заговор викаат по него на улица.

Неодамна одев по улица и некои луѓе викаа по мене и ми рекоа да ги следам. Тоа е ужасно, рече тој.

Тој зборуваше и за неодамнешните критики кои јавно му ги упати Илон Маск, сопственик на технолошката компанија Тесла и иден претседател на управниот одбор на социјалната мрежа Твитер.

Гејтс беше најбогатиот човек на светот. Таа титула сега ја носи Илон Маск. Сепак, двајцата не се во добри односи.

Минатата недела Маск го обвини Гејтс дека ги продава акциите на Тесла на берзата без покритие, што е начин да се заработат пари со обложување дека компанијата ќе ја изгуби вредноста.

Маск тврди дека продажбата на акциите на Тесла на берзата без покритие, компанија која произведува електрични автомобили, ги поткопува филантропските напори на Гејтс за зачувување на животната средина.

Запрашан дали се обложил против Тесла, Гејтс рече дека тоа нема никаква врска со климатските промени. Тој не се согласува со тврдењето на Маск дека продажбата на акциите на Тесла без покритие е штетна за животната средина.

Популарноста на електричните автомобили ќе доведе до поголема конкуренција во нивната продажба. Значи, постои разлика помеѓу сè повеќе луѓе кои се свртуваат кон електричните автомобили и компаниите кои стануваат бескрајно вредни, вели тој.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.