Ознака: Бил Гејтс
Калеидоскоп 17.10.21 | 11:25

Пораскошно не може да биде: Се омажи ќерката на Бил Гејтс

Џенифер Гејтс (25), ќерката на Бил и Мелинда Гејтс вчера се омажила за 30 годишниот Наџил Насар. Свеченоста се одржала на имотот на Гејтс во Њујорк кој се протега на 124 хектари. Невестата...

Свет 20.07.21 | 09:13

Бил Гејтс и Џорџ Сорос ја преземаат компанијата што произведува брзи ковид тестови

Конзорциум на инвеститори, предводен од Фондот за економски развој на Џорџ Сорос (СЕДФ) и Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, ќе финансира купување на британската компанија...

Калеидоскоп 09.06.21 | 14:09

Бил Гејтс на работа доаѓал со мерцедес, а кај љубовницата одел со порше

Бил Гејтс на работа доаѓаше со „мерцедес“, а потоа ќе заминеше со златно „порше“, што му го довезуваше асистентот, тврдат неговите соработници, кои сметаат дека тоа...

Калеидоскоп 24.05.21 | 21:58

Бил Гејтс има повеќе пари од британското кралство

Мелинда и Бил Гејтс трошат четири милиони долари годишно на даноци на недвижности само во САД. По 27 години брак, парот Гејтс собраа огромно богатство, а тие исто така...

Калеидоскоп 17.05.21 | 08:38

Бил Гејт во 2020 година го напуштил „Мајкрософт“ поради несоодветна врска со вработена

Бил Гејтс во 2020 година го напуштил Управниот одбор на „Мајкрософт“, кога бордот на директори спровел истрага за поранешна романтична врска на милијардерот со вработена...

Семејство 09.05.21 | 09:00

Тајниот договор на Гејтс: Со поранешната девојка секоја пролет на одмор

Пред Мелинда да влезе во „Мајкрософт“, но и во животот на Бил Гејтс во 1987 година, тој бил во врска со Ан Винблад, бизнисменка и инвеститор. Дека меѓу нив владеела нераскинлива...

Естрада 05.05.21 | 18:10

Неда Украден му се „пушта“ на Бил Гејтс: Дојди да остариме заедно

Веста дека Бил Гејтс се разведува, ја израдува Неда Украден. Свесна дека социјалните мрежи се моќна работа, Неда реши да испрати јасна порака до еден од најбогатите луѓе...

Семејство 04.05.21 | 11:29

По разводот на Бил и Мелинда Гејтс: Кому ќе му припаднат сите тие чипирани луѓе?

Бил и Мелинда Гејтс синоќа објавија дека се разведуваат по 27 години брак, а социјалните мрежи се преполни со реакции, посебно духовити. По многу размислувања, решивме...

Семејство 03.05.21 | 23:09

По 27 години брак се разведуваат Бил и Мелинда Гејтс

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс изјави дека тој и неговата сопруга се разведуваат по 27 години брак, објави Би-Би-Си њуз. Бил Гејтс е третиот најбогат човек во светот....

Здравје 23.04.21 | 12:05

Бил Гејтс: Се гледа крајот на пандемијата

Кога пандемијата нè погоди, сфативме дека тоа е глобален проблем и мораше да организираме ресурси на глобално ниво. Многумина помогнаа, особено Велика Британија, Франција...

Свет 23.04.21 | 10:17

Гејтс: Можеме да видиме дека доаѓа крајот на пандемијата

Светот се немаше подготвено за пандемијата на коронавирусот ни приближно колку што требаше, оценува филантропот и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, во интервју за...

Свет 02.04.21 | 13:50

Бил Гејтс поддржува конторверзна метода за затемнување на Сонцето заради контрола на климатските промени

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс и други приватни донатори ја поддржуваат Соларната геоинженерска истражувачка програма на Универзитетот Харвард, која наскоро...

Свет 25.03.21 | 09:41

Бил Гејтс: Светот треба да се врати во нормала до крајот на 2022

Коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, кој одвои дел од своето богатство за борба против коронавирусот, смета дека светот треба да се врати во нормала до крајот на...

Здравје 27.02.21 | 14:28

Ја прими и втората доза: Бил Гејтс откри до кога ќе носи маска

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза на вакцина против корона, но рекол дека иако бил вакциниран, тој и понатаму ќе ги почитува епидемиолошките мерки како што е носењето...

Калеидоскоп 16.02.21 | 09:06

За жал не го всадија мојот генијален татко во мојот мозок: Ќерката на Бил Гејтс прими вакцина против Ковид-19

Ќерката на основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, Џенифер Гејтс, ја прими првата доза на вакцина против Ковид-19, при што се пошегува за бројните теории на заговор за тоа. За...

Здравје 04.02.21 | 10:43

Бил Гејтс: Доаѓа пандемија 10 пати полоша од оваа која веќе ја имаме

Славниот милијардер и бизнисмен Бил Гејтс најави уште една здравствена катастрофа која ни се заканува, а вели дека таа ќе биде значително полоша и попогубна. Основачот...

Свет 23.01.21 | 12:28

Бил Гејтс прими вакцина: „Се чувствувам одлично“

Американскиот милијардер и основач на Мајкрософт Бил Гејтс ја прими првата доза од вакцината против коронавирусот. Тој им се заблагодари на сите луѓе што работеле на...

Свет 22.01.21 | 21:25

Бил Гејтс се вакцинираше на 65 години

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, ја прими првата доза од вакцината против коронавирус. За ова тој денеска соопшти на Твитер и објави фотографија. Гејтс наполни 65 години,...

Свет 13.01.21 | 15:15

Коронавирусот е измислен од „криминалните елити“ на Сорос, Гејтс и Рокфелер, тврди суд во Перу

Врховниот суд во областа Ика во Перу ја истражува резолуцијата на локалниот суд, според која ковид-19 е измислен од „криминалните елити“ на унгарско-американскиот филантроп...

Здравје 14.12.20 | 14:35

Бил Гејтс бара да се затворат сите ресторани и кафулиња до средината на 2021

Коосновачот на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе на светот Бил Гејтс, верува дека враќањето во нормала за САД е подалеку отколку што луѓето очекуваат и покрај...