Ознака: Бил Гејтс
Свет 27.01.23 | 22:21

Бил Гејтс: Украинската влада е една од најлошите во светот

Американскиот милијардер и основач на Мајкрософт, Бил Гејтс, за време на говорот во австралискиот институт „Луис“ ја нарече владата во Киев една од најлошите во светот...

Семејство 22.12.22 | 19:33

„Го допрев дното на животот“: Бил Гејтс тешко го поднесе разводот од Мелинда

Бил Гејтс зборуваше за неговиот развод со сопругата Мелинда, нарекувајќи го како „еден од најтешките периоди во неговиот живот и еден од неговите најголеми лични порази...

Калеидоскоп 22.11.22 | 15:00

Бил Гејтс пиел вода од септичка јама

Милијардерот Бил Гејтс на својот профил на Linkedin по повод Светскиот ден на тоалетот во саботата напиша дека еднаш пиел прочистена вода направена од фекална тиња, додека...

Свет 10.06.22 | 15:16

Гејтс: Следната пандемија може да го уништи човештвото

Бил Гејтс, еден од најбогатите луѓе во светот, рече дека Ковид му дал шанса на светот да се подготви за идните пандемии, особено оние кои би доведоа до голема дестабилизација...

Свет 10.06.22 | 10:38

Гејтс: Следната пандемија може да го уништи човештвото

Бил Гејтс, еден од најбогатите луѓе во светот, рече дека Ковид му дал шанса на светот да се подготви за идните пандемии, особено оние кои би доведоа до голема дестабилизација...

Свет 22.05.22 | 20:41

Идејата дека сакам да ги контролирам човечките тела е луда: Бил Гејтс се правда дека немал лоши намери за време на короната

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс изјави дека коронавирусот го гледа како личен непријател и дека постојано се прашува дали е попаметен од нас и како може да не измами. –...

Здравје 11.05.22 | 09:12

Бил Гејтс е позитивен на коронавирус

Бил Гејтс, еден од најбогатите луѓе и основач на „Мајкрософт“, е позитивен на коронавирус. Гејтс на Твитер напиша дека има благи симптоми. Тој додаде дека ќе биде во...

Свет 09.05.22 | 14:31

Гејтс: Зголемувањето на каматните стапки ќе предизвикаат глобално економско забавување

Според милијардерот Бил Гејтс, каматните стапки веројатно ќе се зголемат доволно за да предизвикаат глобално економско забавување предизвикано од руската инвазија...

Технологија 07.05.22 | 21:46

Бил Гејтс: Луѓе по улица викаа по мене дека ги следам преку вакцините

Милијардерот и еден од основачите на технолошкиот гигант Мајкрософт, Бил Гејтс, во интервју за Би-Би-Си изјави дека теориите на заговор за него се „луди“ и дека е „страшно“...

Здравје 03.05.22 | 12:08

Гејтс предупредува: Светот сè уште не го доживеал најлошото од пандемијата на коронавирусот

Милијардерот Бил Гејтс предупреди дека сè уште постои „многу поголема веројатност од пет проценти“ дека светот сè уште не го доживеал најлошото од пандемијата на...

Здравје 01.05.22 | 23:20

Бил Гејтс: Уште не сме го виделе најлошото од вирусот

Милијардерот Бил Гејтс повторно предупреди дека светот сè уште не го видел најлошото од пандемијата на коронавирус, за која постои ризик многу поголем од пет проценти. Сопственикот...

Семејство 01.05.22 | 18:16

Бил Гејтс по разводот: Сам сум во вила со 18 бањи

Бизнисменот и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, зборуваше за приватните детали од бракот и разводот со поранешната сопруга Мелинда. „Секој брак, како што...

Технологија 11.03.22 | 10:26

Бил Гејтс вложува во „електронска тетоважа“ која го следи човековото здравје

Милионерот и инвеститор Бил Гејтс, кој важи за „техногуру“ на новата технолошка реалност, неодамна предвиде дека наскоро ќе пристигне технологија којашто, меѓу другото,...

Свет 18.02.22 | 10:53

Пакистан му даде орден на Бил Гејтс за борбата против сиромаштијата и болестите во светот

Пакистан го награди ко-основачот на „Мајкрософт“, милијардерот Бил Гејтс, со второто највисоко цивилно признание Хилал-е-Пакистан, за ублажување на сиромаштијата...

Калеидоскоп 09.02.22 | 15:32

„Како да се спречи следна пандемија“ – нова книга на Бил Гејтс

Соосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс напиша книга за тоа како да се спречи следна пандемија и верува дека коронавирусот би можела да биде последна пандемија. Гејтс истакнува...

Свет 21.01.22 | 12:00

Бил Гејтс: Можеби нè очекува уште посмртоносен вирус

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, ги повика богатите земји да инвестираат милијарди долари во развој на вакцини за да можеме да се подготвиме за следната глобална...

Свет 17.01.22 | 11:24

Би Гејтс со прогноза за тоа кога ковид-19 ќе може да го третираме како сезонски грип

Мултимилијардерот и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот официјален профил на Твитер ѝ одговори на претседателката на глобално здравје на Универзитетот во...

Свет 12.01.22 | 14:49

Бил Гејтс за иднината на пандемијата: Коронавирусот наскоро ќе се третира како грип!

Основачот на компанијата Мајкрософт, Бил Гејтс, на својот Твитер профил разговарал за ситуацијата со коронавирусот со професорот Деви Сридар. Според него, постои можност...

Калеидоскоп 05.01.22 | 09:03

Пет прогнози на Бил Гејтс за 2022 година

Што очекува и предвидува во новата 2022 година еден од највлијателните луѓе на Земјата – Бил Гејтс?: 1. mRNA вакцините ќе останат најважниот резултат на пандемијата Пандемијата...

Свет 27.12.21 | 20:36

Бил Гејтс: Главен проблем во 2022 година ќе биде недовербата на народот во владите

Американскиот милијардер Бил Гејтс е оптимист за следната година, но изразува и загриженост за одредени прашања. Гејтс во текст насловен „Причини за оптимизам по тешка...