Социјалната мрежа „Фејсбук“ планира да ги оневозможи функциите како што се пријателите во близина, но не е објавена конкретна причина за овој потег. Покрај тоа, податоците за локацијата собрани од корисниците ќе бидат автоматски оневозможени.

Функцијата „Пријатели во близина“ беше додадена на Фејсбук во 2014 година и беше имплементирана за да се создаде подобра врска помеѓу пријателите. Функцијата е достапна за платформите Андроид и иос, кои веќе имаат можности за следење GPS.

Од 1 јуни, временските предупредувања, историјата на локација и историјата на заднина исто така нема да бидат достапни. Бидејќи Фејсбук не споменува планови за враќање на споменатите функции, се верува дека тие трајно ќе бидат отстранети.

Од 31 мај споменатите апликации и сервиси ќе престанат да собираат податоци за локацијата и заднините во позадина, а корисникот нема да мора ништо да прави. Фејсбук автоматски ќе оневозможи се, пренесува Б92.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.