Ознака: вакцини
Свет 16.08.23 | 11:20

СЗО: Ковид варијантата Ерис лесно се пренесува, предизвикува потешки форми на болеста и го заобиколува имунолошкиот систем стекнат преку прележан ковид или вакцинација

Следниот месец треба да се појави нова вакцина против COVID-19, но здравствените експерти и аналитичари велат дека најверојатно ќе наиде на ладен прием, иако варијантата...

Здравје 14.08.23 | 16:00

Од следниот месец нови вакцини против Ковид варијантата „Ерис“

Новата вакцина против Ковид треба да излезе следниот месец, но здравствените експерти и аналитичари велат дека најверојатно ќе биде тешко прифатена дури и додека растат...

Свет 02.08.23 | 15:44

Нема Ковид – нема заработка: „Фајзер“ со двојно помали приходи поради намалена побарувачка за Ковид вакцините

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ објави дека го затворила вториот квартал од оваа година со двојно помалку приходи во однос на истиот квартал лани, поради...

Здравје 19.06.23 | 11:11

Белгија ќе уништи околу осум милиони дози од вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ против Ковид

Во Белгија ќе бидат уништени околу осум милиони дози од вакцините против Ковид-19 на „Модерна“ и „Фајзер“, објавија локалните медиуми, цитирајќи изјава на министерот...

Здравје 14.06.23 | 12:10

За еден месец повеќе од 1.000 деца се вакцинирани за пропуштени рутински вакцини

Над илјада деца се вакцинирани за пропуштени рутински вакцини во рамки на заедничката кампања на Министерството за здравство и Светската здравствена организација...

Здравје 14.06.23 | 08:47

Вакцинирани над 1000 деца за пропуштени рутински вакцини со тек на кампањата на МЗ и СЗО „Од врата до врата“

Над илјада деца се вакцинирани за пропуштени рутински вакцини во рамки на заедничката кампања на Министерството за здравство (МЗ) и Светската здравствена организација...

Свет 30.04.23 | 15:27

Дали е на повидок нов скандал? Фајзер сака за пола цена да им ги „шитне“ ковид вакцините на ЕУ

Фајзер“ и „Бионтек“ дадоа нов предлог до ЕУ во врска со прекумерните количини на вакцини против коронавирус нарачани од Брисел, според кои земјите-членки би платиле...

Здравје 28.04.23 | 09:30

Што се вакцините и како функционираат, што треба да знае секој родител за придобивките од имунизација

Во Свети Николе вечерa се одржа едукативна трибина за подигнување на свесноста за редовна имунизација, како и за значењето на редовната вакцинација. Настанот е во рамки...

Здравје 25.04.23 | 10:16

Невакцинирани деца ќе се бараат од врата на врата

Министерство за здравство почна со теренски активности во рамки на широка кампања за промовирање на имунизацијата, што се реализира заедно со Светска здравствена организација...

Балкан 25.04.23 | 10:02

Во Грција регистрирани 1.633 несакани дејства и 63 смртни случаи како можна последица од вакцините против Ковид-19

Од спроведени над 4,4 милиони вакцинации против Ковид-19 во Грција во 2022 година, регистрирани се 1.633 сомнителни несакани дејства и 63 смртни случаи кои можеби се поврзани...

Здравје 20.04.23 | 09:45

Довербата во вакцините што се примаат во детството се намалува ширум Европа и Централна Азија, вклучително и во Македонија – нов глобален извештај на УНИЦЕФ

Перцепцијата на јавноста за важноста од рутинската вакцинација на децата е намалена во Македонија од почетокот на пандемијата на КОВИД-19. Ова го покажува новата...

Здравје 29.03.23 | 12:05

СЗО не се откажува од вакцините: Препорачува ново вакцинирање по 12 месеци од последната доза!

Светската здравствена организација (СЗО) ги промени препораките за вакцини против Ковид-19, сугерирајќи дека високоризичните популации треба да добијат дополнителна...

Балкан 04.03.23 | 22:23

Бугарија уништува милиони вакцини против Корона -19, им изминал рокот, никој веќе не се вакцинира

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со изминат рок против Ковид-19 и не планира да ги обнови своите резерви, изјави бугарскиот министер за здравство Асен Меџидиев. „Во...

Здравје 24.02.23 | 18:57

170 мајки добиле покана за на суд бидејќи не ги вакцинирале децата

Покани за на суд почнале да пристигнуваат во домовите на родителите кои не ги вакцинирале своите деца со задолжителните вакцини, објави порталот „А1он“. Родители не...

Свет 20.02.23 | 14:13

Урсула бара да си смениме Уставот: Како Фон дер Лајен „маткала“ со вакцините од Фајзер за 35 милијарди евра

Претседателката на Европската комисија Урсула фон Дер Лајен е под голем притисок за набавката на вакцини за време на панедемијата со Ковид-19. Конкретно, таа се терети...

Македонија 28.01.23 | 20:17

Дали во државата имаме доволно вакцини, за заразните болести кои со закон се задолжителни…па и за оние другите !?

..Бидејќи Владата на Заев и Ковачевски се секогаш „спремни правилно” да ги трошат парите на граѓаните па плаќаат пенали за неизградениот Клинички центар, за неизградената...

Македонија 15.01.23 | 13:34

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата за заразни болести мора веднаш да даде одговор за тоа колку вакцини против грип беа и се обезбедени

Комисијата за заразни болести мора веднаш да даде одговор за тоа колку вакцини против грип беа/и се обезбедени, велат од Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ. Ова...

Свет 03.11.22 | 10:51

Во Австрија вакцинирале со погрешни дози вакцини против коронавирус

Неправилна етикета на картон во Австрија предизвика збунетост кај лекарите, поради што беа дадени погрешни дози на вакцини против коронавирусот. Во пакетот вакцини...

Вести 28.10.22 | 17:39

На Фон дер Лајен „случајно“ и се избришале пораките со газдата на Фајзер каде договара вакцини за 35 милијарди евра

Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, наводно, долго време се допишувала со првиот човек на Фајзер пред набавката на вакцини за ЕУ, беше објавено пред неколку...

Балкан 27.10.22 | 14:02

Во Белград 600 бебиња добија физиолошки раствор наместо БСЖ вакцина

аместо БСЖ вакцина, 600 бебиња во ГАК „Народен фронт“ во Белград добија физиолошки раствор, соопшти новоименуваната министерка за здравство Даница Грујичиќ. Децата...