Ознака: вакцини
Свет 14.04.21 | 14:26

ЕК: Криминалци во ЕУ нудат 1,1 милијарди дози вакцини на црниот пазар

Европската унија открила дека криминалци нудат 1,1 милијарди дози вакцини во вредност од 15,4 милијарди евра на црниот пазар, соопшти Европската комисија при презентирање...

Македонија 14.04.21 | 11:31

Вакцините „Фајзер“ пристигнуваат во Македонија на 19 и 26 април

На 19 и на 26 април во Македонија ќе пристигнат по 10 илјади вакцини против ковид-19 „Фајзер“ изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, кој додаде дека се добиени...

Здравје 14.04.21 | 11:12

Дваесет отсто од пријавените не дошле на вакцинација – ќе имаат ли можност повторно да се пријават?

Околу 20 проценти од граѓаните не се појавиле на терминот за вакцинација. Од 18.925 термини закажани за вакцинација, 3.407 термини не се реализирани. Причините се непознати,...

Свет 14.04.21 | 11:06

ЕУ нема да ги продолжи договорите за вакцините со „Џонсон и Џонсон“ и со „Астра Зенека“

Европската комисија одлучи да не ги обновува договорите за набавка на вакцини против Ковид-19 со „Џонсон и Џонсон“ и со „Астра Зенека“, објави денеска весникот „Ла...

Здравје 13.04.21 | 15:48

Која вакцина е најотпорна на мутациите на коронавирусот?

Миланко Шеклер, српскиот виролог и микробиолог од Ветеринарниот институт во Краљево, вели дека кинеската вакцина против коронавирус побавно создава имунитет, но дека...

Свет 13.04.21 | 11:23

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон“, за кои не е потребна втора доза

Американската фармацевтска компанија „Џонсон & Џонсон“ почна да ја доставува својата вакцина против коронавирус во земјите од Европската унија. Портпаролот на...

Македонија 13.04.21 | 08:53

Македонија ќе добие 100.620 дози од вакцината на Фајзер

Приближно 14,1 милиони дози вакцини Фајзер/БиоНТек ќе бидат дистрибуирани во 47 земји во вториот квартал на оваа година, соопшти денеска Глобалниот сојуз за вакцини и...

Балкан 12.04.21 | 21:48

Словенија ќе го укине ограничувањето за вакцинирање со Астра Зенека

Словенија ќе ги укине ограничувањата за вакцината против Ковид-19 на Астра Зенека, така што во иднина сите луѓе, без оглед на возраста и полот, можат да се имунизираат...

Здравје 12.04.21 | 20:01

РСЕ: Од Ковакс за Македонија, БиХ и Косово по 100.620 дози на Фајзеровата вакцина

Приближно 14,1 милиони дози вакцини Фајзер/БиоНТек ќе бидат дистрибуирани во 47 земји во вториот квартал на оваа година, соопшти денеска Глобалниот сојуз за вакцини и...

Македонија 12.04.21 | 18:48

Филипче: Две илјади кинески вакцини од „Синофарм“, до вечер ќе пристигнат во земјава

Две илјади кинески вакцини од прозиводителот „Синофарм” пристигнаа на аеродомот во Софија и до вечер ќе пристигнат во нашата земја, објави попладнево на својот...

Македонија 12.04.21 | 13:25

1.718 лица починаа додека ја чекаа вакцината која Филипче никако да ја набави

Филипче, не фали се со донации, до каде се вакцините кои требаше да стигнат? Додека ти глумиш портпарол народ умира, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Додаваат дека од  први јануари...

Здравје 11.04.21 | 18:05

Бразилскиот сој најбрзо се шири и е најотпорен на вакцини

Светот е пред нова закана. Она што сега сите го сметаат како можеби најголема опасност е ширењето на новиот бразилски сој на коронавирусот. Во Бразил од последиците...

Македонија 11.04.21 | 15:35

Еден од најголемите поддржувачи на СДСМ и Зоран Заев, Нано Ружин отиде на вакцинирање во Србија

Еден од најголемите поддржувачи на политиките на СДСМ и Зоран Заев, Нано Ружин чаре поабара надвор од Македонија, на вакцинирање во Србија. Покрај Нано Ружин, во Врање...

Скопје 10.04.21 | 18:10

Се вакцинираа учителките и наставничките од општина Центар

Наставничките, воспитувачките и вработените во основните училишта и детските градинки од скопската општина Центар се вакцинираа против ковид-19 во спортскиот центар...

Здравје 10.04.21 | 11:19

Д-р Киријас: Со масовна вакцинација можеме да се справиме со Ковид-19

Доцент д-р Мери Киријас од Институтот за имунологија во интервју за МИА вели дека досегашните искуства покажуваат дека вакцинацијата е еден од начините со кои што се...

Македонија 09.04.21 | 23:36

Николоски: Владата преку сомнителна фирма, која тргува со овошје, проба да набави вакцини од Кина за дупло поголема вредност

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски во емисијата „Јади бурек кај Јанко“, во ТВ Сонце во врска со набавката на вакцини истакна дека по толку...

Македонија 09.04.21 | 20:32

Филипче: Направивме сè за да обезбедиме вакцини, системот е добро поставен – планот е меѓу 7000 и 10 000 дневно

Министерот за здравство Венко Филипче не чувствува одговорност за доцнењето на вакцините затоа што од ноември интензивно се работи на нивна набавка и навремено било...

Здравје 09.04.21 | 19:03

Тромбози по вакцинација со „Џонсон и Џонсон“ – ЕМА врши проверка

Згрутчувањето на крвта досега се поврзуваше со вакцината АстраЗенека. Сега Европската агенција за лекови под лупа го има серумот на друг производител, пишува Дојче...

Свет 08.04.21 | 21:43

Русија бара од Словачка да ѝ ги врати вакцините „Спутник В“

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) денеска соопшти дека Словачка треба да ги врати дозите на „Спутник В“, кои ги добила од Русија поради кршење на договорот,...

Балкан 08.04.21 | 18:25

Во Албанија приститигна нова пратка од 100 илјади дози кинески вакцини

На аеродромот во Тирана, попладнево пристигна пратка со 100 илјади дози кинески вакцини, со еден ден задоцнување, поради блокадата на аеродромот од страна на контролорите...