Специјализирана фирма во вечерните часови ќе почне со прскање против комарци и други инсекти на повеќе локации низ општина Гостивар.

Од градската администрација упатуваат апел до одгледувачите на пчели навреме да ги заштитат пчелните семејства.

Дезинсекцијата ќе се изведува навечер после 22:00 часот до раните утрински часови. Активностите ќе бидат одложени во случај на неповолни временски услови, дожд или јак ветер за утре или некој нареден ден со поволни временски услови, наведуваат од општина Гостивар.

За втората овогодишна дезинсекцијата ќе ce користи средството „AKVA K-OTHRINE 2 KW 1“ со концентрација пропишана од производителот.

Во овој период пчеларите дека треба да преземат соодветни мерки за заштита на пчелитеRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.