Од 7:10 часот е укината забраната за тешки товарни возила на патниот правец Охрид-Битола и обратно преку планинскиот превој „Ѓавато“.

Од АМСМ информираат дека од 7:30 часот е укината забраната за тешки товарни возила кај Мавровска крстосница и обратно преку планинскиот превој.

Забрана беше воведена на неколку патни правци поради врнежи од снег.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.