Ознака: снег
Свет 22.09.23 | 11:37

Снегот го завеа овој дел од Европа: Зимата стигна пред есента, наврна 38 сантиметри снег

Додека на Балканот преовладува вистинско летно време, со температури и над 30 степени Целзиусови, вистинско зимско заладување го зафати крајниот север на Европа. Претходните...

Калеидоскоп 14.09.23 | 17:49

Над Северниот пол веќе се формира поларен вител: Каква ќе ни биде престојаната зима?

Во стратосферата над Северниот пол се формира нов поларен вител, кој брзо се зајакнува и ќе продолжи да се зајакнува со доаѓањето на зимата. Како што објаснува порталот...

Балкан 11.08.23 | 09:59

Зимата дојде: Падна првиот снег на Балканот

Студениот бран кој го зафати целиот балкан, и донесе невообичаено ниски температури на воздухот, освен што донесе снежни врнежи во Алпскиот регион, тој донесе снежна...

Калеидоскоп 11.07.23 | 14:44

Во Јужна Африка падна снег

Во Јужна Африка падна снег првпат од 2012 година, а метеоролозите предупредуваат дека ќе продолжи екстремно студеното време. Снег од вчера паѓа во провинциите Гаутенг,...

Балкан 06.04.23 | 11:35

Невремето затвори 29 патни правци во Романија

Поради невремето затворени се 29 национални патни правци ширум Романија. Силниот ветер и снегот го отежнуваат чистењето на патиштата. Метеоролозите предупредија дека...

Балкан 04.04.23 | 09:22

Се врати на голема врата: Снег ја парализираше Србија, дали ќе дојде и кај нас?

Во поголемиот дел од Србија утрово паѓа снег, а и во Белград досега наврнаа околу 20 сантиметри снег Снегот кој почна да паѓа во текот на ноќта ја окова Србија и им направи...

Патувања 03.04.23 | 23:23

Трупа снег на Маврово

Интензивни врнежи од снег вечерва во Маврово. Засилено трупа, а доколку продолжи до утре да врне може да има дури 20 см

Сервиси 30.03.23 | 12:39

Доколку мислевте дека пролетта е дојдена се лажете: Ни доаѓа снег

За време на викендот времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и релативно топло. Во попладневните часови ќе има краткотраен локален дожд со ретки грмежи. Во...

Сервиси 14.03.23 | 13:43

УХМР најавува за утре многу дожд, а на планините снег

Под влијание на циклонска активност утре времето ќе биде претежно облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Попладне и во текот на ноќта...

Сервиси 12.03.23 | 09:05

Утринава подврнува снег на Попова Шапка и на планинските премини Пресека и Ѓавато

Слаби врнежи од снег утринава има на Попова Шапка, како и на планинските премини Пресека и Ѓавато, но без проблеми во одвивањето на сообраќајот. Сообраќајот на останатите...

Сервиси 04.03.23 | 19:59

Врнежи од снег на Попова Шапка, Маврово и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на Попова Шапка, во Маврово и на планинскиот...

Сервиси 23.02.23 | 19:52

Моќен циклон ќе донесе многу снег на Балканот

За време на викендот, и тоа особено во недела, како и во понеделник низ Балканот (особено во Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина и делови од централна и западна Србија,...

Сервиси 18.02.23 | 09:12

На Попова Шапка 33 сантиметри снег

На Попова Шапка утрово се измерени 33 сантиметри снег. Во Маврови Анови снежната покривка е 11 сантиметри, а во Лазарополе пет, информира УХМР. Времето денеска ќе биде...

Црна хроника 17.02.23 | 13:04

„Човечкиот живот е поевтин од коцките?“ Брза помош едвај стигнала до повредено лице оти надлежните не сакале да фрлат сол на бекатонот

Алекс Пупи Стефановски, лекар во Итната помош во ЈЗУ Здравствен дом во Крушево испрати апел до надлежните во Општината споделувајќи го инцидентот од вчеравечер, кој...

Останати спортови 12.02.23 | 17:59

Марко Одермат освои злато во спустот на СП во Франција

Марко Одермат е новиот светски шампион во најбрзата скијачка дисциплина спустот. Швајцарецот со своето прво Мундијалско злато стигна на патеката во францускиот ски-центар...

Македонија 06.02.23 | 15:07

Втор ден се пробива патот до Герман, село Дренак отсечено веќе петти ден

Повеќе од половина од трасата на регионалниот пат Ранковце-село Герман е пробиена, а екипите на Јавното претпријатие за одржување на магистрални и регионални патни...

Балкан 06.02.23 | 11:53

Снежна бура во Атина, затворени се градинки, училишта, продавници

Снежната бура под името „Барбара“ што од саботата ја зафати Грција, со силен ветер и снег, создаде проблеми во повеќе делови на земјата меѓу кои и Атина. Според грчките...

Црна хроника 05.02.23 | 16:07

Спасувачка акција во Крушево откако млад брачен пар со „дачиа“ заглави во снег

Во СВР Битола, вчера во 16:23 часот, К.Р.(22) од Скопје побарал помош затоа што заедно со неговата сопруга на патот од споменикот „Слива“ кон Крушевското Езеро, со патничко...

Сервиси 02.02.23 | 16:30

Од вечер врнежи од снег и на пониските места, од следната седмица минусни температури

Денеска попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат претежно од снег со слаб до умерен интензитет. До изутрина на планините снежната покривка ќе...

Сервиси 30.01.23 | 16:10

Февруари ни носи снег: Еве каква недела не очекува, особено подгответе се за овие два дена!

Времето утре ќе биде променливо облачно, локално ќе има слаби врнежи од снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно, во делови...