Се верува дека Богородица одговара на молитвите на секој кој е искрен верник. Како што собветуваат светите лица, Богородица треба да да ја споменуваме во секоја од молитвите, бидејќи така ја чествуваме. Посебно кога ни е тешко, пожелно е да ѝ се обратиме, а таа на свој начин ќе ни обезбеди заштита.

Ова е најмоќната молитва до Богородица:

Преподобна Царице моја, Пресвета моја надеж, засолниште на сиромашните, заштитничка на патниците, помошник на оние кои се во беда и заштита на оние што ги злоупотребуваат. Види ја мојата неволја, види ја мојата мака. Од сите страни сум опкружен со искушенија и нема кој да ме брани, помогни ми зашто сум немоќен. Нахрани ме како странец, води ме како изгубен, исцели ме и спаси ме како безнадежен. Немам друга помош, немам друга заштита, никаква утеха освен Тебе, Мајко на сите бедни и оптоварени. Затоа, погледни ме, грешник и очаен, покриј ме со твојата света Плаштаница за да се избавам од злата што ме опкружуваа и секогаш ќе го славам Твоето најславно име. Амин!

Од друга страна, мајките речиси секогаш наоѓаат утеха во Пресветата Мајка кога се соочуваат со неволји и проблеми во животот, особено ако се поврзани со деца. Кога се чувствувате безнадежно, следните зборови ќе ве смират и охрабрат.

Молитва за заштита на децата која секоја мајка е убаво да ја знае:

О, Пресвета и Преблагословена Богородице, Мајко на најслаткиот Господ наш Исус Христос, Царице на небото и земјата, семилостив застапнику на христијанскиот род, прибежиште и спасение на оние што доаѓаат кај тебе, паѓам пред Тебе и се поклонувам пред Твојата света икона и понизно Ти се молам: спаси ги и заштити ги под Твојата покривка моите деца (имиња), заштити ги од глад, уништување, земјотрес, поплава, оган, меч, непријателски напад, меѓусебни кавги, од сите видливи и невидливи непријатели, од секоја несреќа и болест, искушенија и ненадејна смрт. Амин.

Извор: Стил.рсRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.