Ознака: Богородица
Сервиси 01.09.21 | 09:39

Новите мерки предизвикаа хаос на Богородица, утрово колони возила заглавени, не можат да излезат од Македонија

Новата мерка која започна да важи од денеска 1 септември направи вистински хаос и метеж на граничниот премин „Богородица“. Имено за влез и за излез од земјава од денеска...

Калеидоскоп 28.08.21 | 16:09

Молитва за здравје и среќа за денешниот празник Успение на Пресвета Богородица

Денеска меѓу православните христијани се слави големиот празник Успение на Пресвета Богородица. Молитвата која се кажува за здравје и среќа на овој ден гласи: „Бoгородице...

Македонија 03.08.21 | 18:30

Возилата се пренасочуваат кон Дојран: Пожарот го затвори граничниот премин „Богородица“

Поради пожарот што попладнево избувна на потегот меѓу месноста Милци и Граничниот премин „Богородица“, сообраќајот на овој граничен премин е во прекин и возилата...

Сервиси 30.07.21 | 12:26

Километарски колони на „Богородица“ и „Табановце“, се чека по еден час

На граничните премини Богородица и Табановце, од македонска страна, за излез од државата се чека по еден час, а на Ќафасан 15 минути. Како што информира Автомотосојузот...

Сервиси 21.07.21 | 09:11

На Табановце и Богородица за влез и излез се чека 45 минути

На граничните премини Табановце и Богородица има зголемена фреквенција на возила, а времето на чекање за влез и излез од државата е 45 минути. На останатите гранични...

Сервиси 17.07.21 | 09:46

Македонската граница со Грција со денови проблематична за туристите, на „Богородица“ четири колони возила стојат во место

Дури четири колони возила чекаат во редици за влез во соседна Грција ова утро. На граничниот премин „Богородица“ од македонска страна утрово според видео камерите...

Сервиси 06.07.21 | 10:51

И денеска „врие“ на овој граничен премин: Утрово колони возила чекаат да ја поминат македонската граница

Утрово на граничниот премин „Богородица“ за влез во соседна Грција има повторно гужва. Според видео камерите утрово од македонска страна за влез во соседството се...

Сервиси 04.07.21 | 10:10

Зголемена фрекфенција на возила, се чека за излез и влез во државата

На автопатот од граничниот премин Табановце до граничниот премин Богородица од утринава е зголемен интензитетот на сообраќајот. На граничниот премин Табановце претпладнево...

Сервиси 01.07.21 | 08:53

Хаос за влез во Грција: Утрово редици автомобили заглавени на македонска страна

Утрово вистински хаос се случува на граничниот премин „Богородица“ од македонска страна за влез во соседна Грција. Според видео снимките се гледа како буквално има...

Сервиси 24.06.21 | 15:31

За влез во Грција се чека и по два часа, мешаница на граничниот премин „Богородица“

Редици на автомобили денеска може да забележат на граничниот премин „Богородица“ за излез од Македонија кон Грција. Според АМСМ, времето на чекање на овој граничен...

Економија 26.03.21 | 17:24

Блокиран е транспортниот сообраќај на ГП Богородица до 19 часот

Асоцијацијата на македонските транспортери „АМЕРИТ” во соработка со колегите од грчка страна, попладнево во 15 часот го блокираа транспортниот сообраќај на ГП Богородица...

Калеидоскоп 30.01.21 | 10:22

Богородица се појави на небото, мештани веруваат дека пристигна спасот од пандемијата

Граѓаните во Аргентина се заблагодарија на Богородица за која веруваат дека им пружа заштита за време на пандемијата на корона вирус, откако многу луѓе ја забележале...

Сервиси 21.09.20 | 08:27

Денеска е голем празник: Се слави Рождеството на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал...

Сервиси 24.08.20 | 12:13

Следува уште еден продолжен викенд

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 28 август (петок), Успение на Пресвета...

Сервиси 14.08.20 | 09:13

Богородични поклади: Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните работи.

Макавејските денови во народната традицијаВо животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Македонија 26.06.20 | 11:53

Граничниот премин Богородица е отворен, ама Евзони затворен за влез во Грција

Граничниот премин Богородица од денеска е отворен за излез и влез во земјава, но од соседната страна копнената граница на Грција останува затворена за влез на туристи...

Македонија 29.01.20 | 12:42

Вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад на граничниот премин Богородица

Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање и Царинската управа, врши вонреден инспекциски...

Калеидоскоп 03.12.19 | 14:40

Утре е Воведение на Пресвета Богородица: Жени испочитувајте еден обичај, ако сакате да имате деца

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар...

Сервиси 14.10.19 | 09:00

Покров на Пресвета Богородица, обичаите налагаат жените да го направат ова

Православните верници денеска го одбележуваат празникот Покров на Пресвета Богородица како спомен на случката кога Богородица се јави меѓу народот собран за молитва,...

Калеидоскоп 28.08.19 | 16:29

Од ова место Мајката Божја им дарила пород на голем број жени: Духовно светилиште кое мора да го посетите

Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...