Ознака: Богородица
Економија 26.03.21 | 17:24

Блокиран е транспортниот сообраќај на ГП Богородица до 19 часот

Асоцијацијата на македонските транспортери „АМЕРИТ” во соработка со колегите од грчка страна, попладнево во 15 часот го блокираа транспортниот сообраќај на ГП Богородица...

Калеидоскоп 30.01.21 | 10:22

Богородица се појави на небото, мештани веруваат дека пристигна спасот од пандемијата

Граѓаните во Аргентина се заблагодарија на Богородица за која веруваат дека им пружа заштита за време на пандемијата на корона вирус, откако многу луѓе ја забележале...

Сервиси 21.09.20 | 08:27

Денеска е голем празник: Се слави Рождеството на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал...

Сервиси 24.08.20 | 12:13

Следува уште еден продолжен викенд

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 28 август (петок), Успение на Пресвета...

Сервиси 14.08.20 | 09:13

Богородични поклади: Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните работи.

Макавејските денови во народната традицијаВо животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Македонија 26.06.20 | 11:53

Граничниот премин Богородица е отворен, ама Евзони затворен за влез во Грција

Граничниот премин Богородица од денеска е отворен за излез и влез во земјава, но од соседната страна копнената граница на Грција останува затворена за влез на туристи...

Македонија 29.01.20 | 12:42

Вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад на граничниот премин Богородица

Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање и Царинската управа, врши вонреден инспекциски...

Калеидоскоп 03.12.19 | 14:40

Утре е Воведение на Пресвета Богородица: Жени испочитувајте еден обичај, ако сакате да имате деца

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар...

Сервиси 14.10.19 | 09:00

Покров на Пресвета Богородица, обичаите налагаат жените да го направат ова

Православните верници денеска го одбележуваат празникот Покров на Пресвета Богородица како спомен на случката кога Богородица се јави меѓу народот собран за молитва,...

Калеидоскоп 28.08.19 | 16:29

Од ова место Мајката Божја им дарила пород на голем број жени: Духовно светилиште кое мора да го посетите

Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

Калеидоскоп 28.08.19 | 10:53

Секоја осма црква во Македонија ѝ е посветена на Богородица

Голема Богородица или Упокојувањето на мајката божја е еден од најголемите христијански празници. Секоја осма црква во Македонија ѝ е посветена на пресвета Богородица,...

Калеидоскоп 28.08.19 | 08:42

Денеска го славиме животот: За многу години, Успение на Пресвета Богородица

Денеска е Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица), Празник на мајката на животот Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана… Меѓу дванаесетте...

Калеидоскоп 28.08.19 | 08:31

Зошто имињата на родителите на Богородица ги нема во Библијата?

На 22 септември нашата црква го празнува денот на родителите на Марија, мајката на Исус. Дали ги знаете нивните имиња? Веројатно не. Нема да ги дознаете ни доколку сте...

Македонија 27.08.19 | 21:28

Талат Џафери и пратениците упатија честитка по повод утрешниот празник

Претседателот на Собранието на Република Македонија – Талат Џафери, денеска во лично и во име на пратениците упати честитка по повод утрешниот празник Успение...

Калеидоскоп 25.08.19 | 15:19

Доаѓа празникот Успение на Пресвета Богородица – кажете ја оваа молитва за среќа

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува...

Сервиси 11.08.19 | 08:35

На преминот „Богородица“ се чека од 30 до 45 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Се бележи зголемена фреквенција на возила на граничниот премин Богородица каде...

Сервиси 10.08.19 | 08:37

На Богородица и Табановце се чека до 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози и има зголемена фреквенција на ГП Богородица и Табановце. Според АМСМ времето на чекање за излез од државата...

Сервиси 07.08.19 | 09:24

Денеска се празнува Успение на Св. Ана, мајката на Богородица

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 јули. Денеска е Успение на Св. Ана. Света Ана е мајката на Богородица. Денес се празнува нејзиното успение,...

Црна хроника 18.07.19 | 11:26

Албанец баран од Интерпол уапсен вчера на Богородица

Вчера попладне на граничен премин „Богородица“, полициски службеници го привеле Т.Г. (37) од Република Албанија бидејќи се наоѓа на листата со мерка „Апси“, по меѓународна...

Сервиси 14.06.19 | 13:33

На „Богородица“ се чека речиси еден час за излез

На граничниот премин „Богородица“, кон Грција, уште од синоќа има колони возила поради продолжениот викенд. Од граничната служба наведуваат дека во овие моменти за...