Православната црква и нејзините верници утре го одбележуваат денот кога главата на Свети Јован Крстител беше пронајдена, а потоа повторно погребана во земја.

Овој празник се нарекува Трето наоѓање на чесната глава на Свети Јован Крстител и не е единствениот посветен на еден од најпочитуваните светци, чиј дело и лик се слави неколку пати годишно. Свети Јован Крстител е познат како голем проповедник кој го најавил доаѓањето на Исус Христос и кој умрел со маченичка смрт за својата вера.

Со овој празник се поврзани и многу верувања. Се верува дека на тој ден небото се отвора и дека душите на мртвите лесно одат во рајот. Исто така, постои верување слично на она на Богојавление, дека небото се отвора на полноќ и дека треба да се замислат три желби и тие сигурно ќе се остварат.

Се верува дека не треба да се работи тешка работа, особено ништо што бара работа со остри предмети како ножеви. Народот смета дека е погоден ден за берење лековити растенија, особено кантарион, нане, линкура и слично. Исто така, се верува дека Сонцето се враќа од север кон југ, застанува три пати и заигрува.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.