Ознака: верувања
Сервиси 30.04.21 | 14:22

Кој денес ќе ја измие косата ќе си го смени животот во следната година

За христијаните ширум светот денеска е Велики петок, денот на Христовото страдање и најтажниот ден во христијанството, кога Исус Христос умрели е распнат на крстот...

Калеидоскоп 06.01.21 | 14:36

Ако е облачно на Бадник, годината ќе биде плодна: Обичаи и стари народни верувања

Најзначајниот и најбогатиот со обичаи празник е токму Бадник. Иако тој се смета за христијански празник, народот низ минатото, па и денес го прославува на начин кој тешко...

Калеидоскоп 06.01.21 | 07:54

Обичаи и верувања за Бадник

Бадник, дeн на очекување на радосната вест. Македонскиот народ со многу внимание го празнува Божик, денот на Христовото раѓање. Обичаите што се изведуваат на овој празник...

Калеидоскоп 31.12.20 | 20:40

Новогодишни верувања: Што да направите кога стрелките ќе се поклопат?!

Според едно верување, она што прво ќе го направите или ќе ви се случи во Новата Година, ќе ве следи наредните 365 дена. Бидејќи се слави низ целиот свет, Нова Година е празнување...

Кујнски тефтер 31.12.20 | 15:36

Ќе ве бие малер цела година, ако оваа храна се најде на новогодишната трпеза

Поставувањето богата новогодишна трпеза нема за цел само да нè нахрани, туку секое јадење e внимателно избрано бидејќи носи одредена симболика на среќа, напредок, благосостојба....

Калеидоскоп 30.12.20 | 13:32

Верувања за Нова година: Бакнете се и отворете ја вратата на полноќ

Новата година се поврзува со многу суеверија и верувања, за подобра иднина, поголема среќа и пронаоѓање на вистинската љубов… Ви ги пренесуваме најинтересните суеверија...

Психологија 22.11.20 | 12:55

Зошто парите се лепат само за некои луѓе

Што прават Јапонците за да ја завртат енергијата на парите кон себе и својот џеб, какви суеверија ги обременуваат Европејците, што советува фенг шуи. Кинезите веруваат...

Калеидоскоп 18.04.20 | 20:39

Прегледајте ги убаво вапсаните јајца: Ако го има ова на вашето, ќе ве прати среќа цела година

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска...

Сервиси 17.04.20 | 16:51

Вечерва немажените девојки треба да го направат овој адет за да го сонат идниот сопруг

Велики петок се смета за најтажниот ден во христијанството и на тој ден не се служи литургија во црквите, освен ако не се поклопи со Благовестие. Од Велики четврток до...

Калеидоскоп 08.03.20 | 20:49

Денес е голем и тежок празник – Наоѓање на главата на Свети Јован Крстител: Избегнувајте ги овие работи

Православните верници денеска го одбележуваат денот на првото и второ наоѓање на главата на св. Јован Крстител. Великиот и славен Крстител Јован беше убиен по желба...

Калеидоскоп 29.02.20 | 10:13

Само денес девојките можат да им предложат брак на мажите

За денот кој доаѓа само еднаш во четири години постојат многу верувања. Според некои, децата родени на 29 февруари се посреќни. Во Ир­ска, Фин­ска и во Шкот­ска, пак, же­ни­те...

Калеидоскоп 28.02.20 | 11:42

Утре е престапен ден: Наутро направете го ова

Утрешниот 29 февруари е престапен, но ден со висока вибрација. Нумеролозите се позанимавале со неговото значење и на тој начин ни ја приближиле оваа престапна година. Рано...

Сервиси 22.02.20 | 11:02

Денеска е Задушница: Еве што според народните верувања треба и не треба да се прави

Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починaтитee. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога...

Калеидоскоп 30.12.19 | 23:00

Различни верувања и обичаи за Новата година да ви биде посреќна

Новогодишната вечер е момент кога посакуваме уште поубави 365 дена на сите блиски. Но, секоја земја има различни обичаи и верувања со кои се прави тоа. Ова се само дел од...

Калеидоскоп 17.12.19 | 13:38

Внимавајте, кој прв ќе ви влезе денеска во куќата: Каков „полезник“ е- таква ќе ви биде годината

Денеска се празнува Света Варвара. Нејзините мошти се наоѓаат во Киев, а светото предание сведочи дека таа повеќе пати се јавувала, некогаш сама, некогаш со Пресвета...

Калеидоскоп 08.12.19 | 22:23

Навреме обезбедете си долна облека за Нова Година – еве каква боја за кариера, каква за љубов

Луѓето веруваат дека одредено однесување на 31 декември ќе им донесе среќа или несреќа следната година. Според верувањата, задолжително треба внимателно да се избере...

Калеидоскоп 12.11.19 | 19:27

Доаѓа тежок празник: Еве што треба да направите да бидат исполнети вашите молитви и желби

Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така што претставува небесна сила и заштита на земјата. Според...

Астро 08.11.19 | 23:33

Пронајдете го својот ангел чувар според датумот на раѓање

Секој од нас има свој ангел-чувар. Тие што се родени на црковни празници сметаат дека знаат кој е тој. Вистината е дека ангелите и архангелите се тесно поврзани со хороскопските...

Сервиси 29.09.19 | 11:54

Сите кои имаат ќерки, треба да направат едно нешто: Утре се светите маченички

Православние верници утре, 30 септември, ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. На овој...

Калеидоскоп 06.07.19 | 19:12

Утре е посебен ден, посакајте желба и верувајте им на бројките

Недела, 07.07. Овој број ни носи убава порака: многу позитивни работи ќе се случат во нашите животи. Треба да ги согледаме своите лоши навики и да се соочиме со своите стравови....