Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган се сретнаа со кралицата Елизабета во четвртокот, изјави неговиот портпарол откако весникот „Сан“ објави за посетата.

Портпаролот рече дека двојката застанала во Велика Британија на пат кон Хаг каде што ќе присуствуваат на игрите Invictus, додавајќи дека Хари претходно изјавил дека се надева дека ќе се види со својата баба.

Бакингемската палата одби да коментира.

„Сан“ објави дека Хари и Меган го виделе и принцот Чарлс за време на посетата на замокот Виндзор, нивното прво заедничко патување во Британија откако ја напуштија функцијата во март 2020 година.

Хари, кој се пресели во САД со Меган, минатиот месец ја пропушти комеморацијата за неговиот дедо, Принцот Филип, војводата од Единбург, кој почина во април минатата година. Неговото отсуство дојде по несогласувањата со британската влада околу безбедносната заштита за време на неговиот престој во Британија.

Кралицата, која ќе наполни 96 години подоцна овој месец, страда од проблеми со движењето и не присуствуваше на годишната миса на Велики четврток во капелата Св. Џорџ во замокот Виндзор. Таа, исто така, нема да присуствува на неделната велигденска миса во Виндзор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.