Наскоро се ближи најубавиот дел од годината, кога градските балкони и тераси ќе пукнат во најубавите бои на расцветаните цвеќиња.

Доколку немате толку среќа и вашата тераса е незгодно поставена за да не добива доволно сонце, не се откажувајте од градинарството. Постојат растенија кои сакаат сенка и во зима ќе ве воодушеват со убави цвеќиња.

Треба да знаете дека постојат различни видови на сенки и дека треба да изберете растенија соодветно. Луковични растенија, како што се зумбул, крин на долината и шумски циклама, добро толерираат сенка и полусенка. Декоративните форми на Валдштајновото сино ѕвонче, пченкарно цвеќе, седум и роџерзија напредуваат во целосна сенка.

Ако вашата градина или тераса добива сончева светлина само 2 до 3 часа на ден, тогаш тоа е градина во сенка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.