Рајчичкиот манастир збогатен со уште една голема светост. Изобразената икона на свети Георгиј, верна копија на оригиналната чудотворна молдавска икона од 15 век, пристигна во својот дом. Свечено пречекана со воена гарда, оркестар, молитви, опход.

Иконата посочи игуменот на Бигорскиот манастир во себе содржи еден голем наратив на вера, благочестие, храброст, но и божествени чуда.

Чудотворната оригинална икона која сега се наоѓа во манастирот Зограф на Света Гора е тесно поврзано и со нашите простори Претставници од Бигорска обител иконата која сега го краси Рајчичкиот манастир беше однесена и осветена во Света Гора, во двата манастири Ксенофонт и Зограф.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.