Наскоро се ближи најубавиот дел од годината, кога градските балкони и тераси ќе пукнат во најубавите бои на расцветаните цвеќиња.

Доколку немате толку среќа и вашата тераса е незгодно поставена за да не добива доволно сонце, не се откажувајте од градинарството. Постојат растенија кои сакаат сенка и во зима ќе ве воодушеват со убави цвеќиња.

Треба да знаете дека постојат различни видови на сенки и дека треба да изберете растенија соодветно. Луковични растенија, како што се зумбул, крин на долината и шумски циклама, добро толерираат сенка и полусенка. Декоративните форми на Валдштајновото сино ѕвонче, пченкарно цвеќе, седум и роџерзија напредуваат во целосна сенка.

Ако вашата градина или тераса добива сончева светлина само 2 до 3 часа на ден, тогаш тоа е градина во сенка.

Фуксија

Ако имате висечки саксии – фуксијата е идеална. Овие цвеќиња сакаат полна сенка и влажност, па не заборавајте да ги прскате редовно на листовите. Најчеста сорта е Fuchsia triphylla, која доаѓа од планински области и е погодна за поладна клима. Сепак, внесете фуксија во куќата во текот на зимата.

Јова

Ова растение цвета во текот на летото, а своето второ име – крес го добило од дрвото кое е исполнето со вода. Ова растение е идеално за почетници, бидејќи не бара премногу внимание освен редовно наводнување (наутро на секои неколку дена). Засадете убава јова во средината на пролетта и проверете дали почвата е топла пред садењето.

Персиски штит

Ова грмушесто растение има елипсовидни лисја на чија боја е тешко да се одолее. Комбинацијата на сиви, виолетови и розови нијанси е впечатлива и сигурно ќе ја разубави вашата тераса. Ако го одгледувате надвор, тогаш е едногодишно, а ако е во затворен простор, тогаш е повеќегодишно растение. Сака влага, затоа погрижете се да ја полевате со млака вода и да не е изложена на сонце.

Торенија

Овие прекрасни цвеќиња одговараат на посветло, но не премногу топло место. Бидејќи тие успеваат во влажна почва, треба редовно да се наводнуваат, но почвата мора да биде добро исцедена. Цветот потсетува малку на денот и ноќта.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.