Инстаграм профилот за вести од Црна Гора, „Podgoricki_vremeplov“, сподели видео направено деновиве во Сутоморе, на кое се гледа како куп ѓубре, пластични шишиња и друг отпад се излева на плажата Тунел. Истовремено, плажата е преполна со капачи, врз кои се излеа сиот гнев на коментаторите кои ги обвинуваат за ваквата состојба, пишува „Нова.рс“.

Дали е можно ова да го направиле од оваа плажа?!? Кои се овие луѓе???? Не ми се верува! Порано доаѓав овде, вакво нешто не се случило, ова не се мештаните, вели еден од коментарите.

И додека видеото предизвика дискусиија за тоа дали посетителите или надлежните служби се виновни за таложењето смет, објаснувањето за оваа непријатна глетка е дека, не се работи за уредена плажа, а комуналниот пристап е тежок, бидејќи до неа води тесен тунел.

Затоа постојано се апелира до посетителите да не оставаат ѓубре зад себе, но – се чини дека е неуспешно.

Тунел плажата може да биде чиста само ако посетителите го носат својот отпад со себе. Во спротивно е целосно недостапно за комуналии. Факт е дека на Сутоморе му недостигаат корпи за отпадоци и не може сѐ да им се припише на гостите, напишале во коментарите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.