Силен ветер деновиве во Пефкохори на првиот крак на Халкидики. Од силината одвеани беа неколку чадори за на плажа, крпи, душеци…

На социјалните мрежи се реагира што туристите не ги затвораат чадорите, иако дува ветер, а со тоа и ги доведуваат во опасност останатите посетители на плажата:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.