Синоќа жена родила девојче на станицата на подземната железница Нагатинскаja во Москва, јавува сообраќајниот оддел на главниот град.

Имаме многу добри и неочекувани вести. Во метро станицата Нагатинскаja вечерва се роди девојче. На патникот му помогнал дежурниот Сергеј Баранов. Тој дејствуваше според упатствата: повика брза помош, ја опфати областа на влезот во станицата и беше во близина сè додека не пристигнат лекарите“, е наведено во објавата.

Забележано е дека бебето се родило пред да пристигне брзата помош, а со детето и мајката сè е во ред.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.