Ознака: жени
Свет 10.05.24 | 11:59

Папата Франциск со поддршка за жените: Мајките не треба да бидат во позиција да избираат меѓу работата и грижата за децата

Проблемот со намалувањето на стапката на наталитетот мора да се решава на институционално ниво, а мајките не треба да се доведуваат во позиција да избираат меѓу работата...

Македонија 15.04.24 | 22:24

Силјановска Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучува повеќе жени!

Претседателот е врховен командант на вооружените сили. А вооружените сили се бранителот на територијалната независност и интегритет на Македонија. Во војската мора...

Македонија 11.04.24 | 11:11

За ВМРО-ДПМНЕ мажите се мажи, жените се жени, вели потпретседателот Александар Николоски

Александар Николоски, потпреседателл на ВМРО ДПМНЕ и носител на изборната единица 4 вели дека за ВМРО-ДПМНЕ мажите се мажи, жените се жени, и ниту една фондација, ниту...

Семејство 23.03.24 | 14:36

Зошто мажите остануваат со жени кои не ги сакаат: Шест причини зошто продолжуваат во несреќен брак

Верувале или не, мажите повеќе сакаат да ја изберат убавината наместо среќата. Сигурно барем еднаш сте слушнале за случајот со несреќен брак во кој мажот не ја сака својата...

Живот 20.03.24 | 13:35

Продолжение на кампањата – „Гласна и храбра 2“ со фокус на жени со невообичаени професии и жени земјоделки

По успешното спроведување на кампањата „Гласна и храбра“ во 2023 година со цел подигање на свеста за важноста од добросостојба на жените и нивно економско зајакнување...

Свет 19.03.24 | 16:48

Данска ќе регрутира жени во армијата за да ги надополни вооружените сили

Данска објави дека се прават планови за првпат да спроведува систематско регрутирање на жени во армијата и да го зголеми стандардниот воен стаж, објави „Би-Би-Си“. Со...

Свет 08.03.24 | 21:06

Путин помилува 52 осудени жени по повод Меѓународниот ден на жената

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша указ за помилување на 52 осуденички на Меѓународниот ден на жената, соопшти прес-службата на Кремљ. При носењето на оваа...

Свет 08.03.24 | 15:33

Од 7 октомври досега во Газа се убиени најмалку 9.000 жени

Најмалку 9.000 жени се убиени во Појасот Газа од 7 октомври, кога започна војната меѓу Израел и Хамас, соопшти денеска локалното Министерство за здравство. Како што е наведено,...

Свет 08.03.24 | 15:14

Столтенберг: На 8 Март им оддаваме почит на сите жени кои го обликуваа и зајакнаа НАТО

Премногу често и на многу места, жените се соочуваат со нееднаквост и неправда и тие се главни жртви на вооружените конфликти, затоа денеска им оддавам посебна почит...

Македонија 08.03.24 | 12:40

Собраниска седница со единствена точка на дневен ред- родовата еднаквост и унапредување на женските права

По повод 8 Март Собранието и денес одржува седница посветена на родовата еднаквост и унапредување на женските права. Ова е единствена точка на дневен ред.

Здравје 08.03.24 | 09:21

СЗО: Жените имаат повеќе здравствени проблеми поради алкохолот, дури и кога пијат помалку

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика националните влади во светот да го земат предвид полот кога развиваат политики за консумирање алкохол, предупредувајќи...

Култура 06.03.24 | 10:05

Изложба „Жените и фотографијата 2024”

На 7 март (четврток), со почеток во 19:00 часот во НУКЦ Трајко Прокопиев во Куманово ќе биде отворена традиционалната изложба “Жените и фотографијата”. На изложбата ќе...

Свет 22.01.24 | 09:01

Израелските жени преземаат поголема воена улога во војната во Газа

Маром со спринт оди кон позицијата сместена во планините над границата на Израел со Египет, со својата пушка М16 на одбранбена позиција како дел од вежба за обука. 21-годишната...

Калеидоскоп 10.01.24 | 10:58

Жена се породи на метро станица во Москва

Синоќа жена родила девојче на станицата на подземната железница Нагатинскаja во Москва, јавува сообраќајниот оддел на главниот град. Имаме многу добри и неочекувани...

Интима 02.01.24 | 22:58

Зошто жените изневеруваат?

Зошто жените одлучуваат да изневеруваат? Преовладува мислењето дека мажите изневеруваат почесто од жените, дека за нив прељубата е чисто физичка работа, додека жените...

Астро 13.12.23 | 13:11

Оган во кревет: Ова се најстрасните жени во хороскопот

Овен Жените родени во знакот Овен се како налети на возбуда, секогаш подготвени за авантура. Во спалната соба, нивната огнена страст и ентузијазам создаваат незаборавно...

Свет 24.11.23 | 18:55

Секоја втора Италијанка била жртви на физичко или психичко насилство

Повеќе од 12 милиони жени во Италија (речиси 51 отсто), на возраст од 18 до 84 години, биле жртви на физичко или ментално насилство барем еднаш во животот, но само пет проценти...

Економија 23.11.23 | 11:22

Ова е машки свет: Жените во Македонија имаат 17,5 отсто пониски плати од мажите

Платите на жените во Македонија се за 17,5 отсто пониски од тие на мажите. Нивните бизниси се застапени само со 30 проценти и не е искористен потенцијалот со кој можат да...

Свет 15.11.23 | 09:49

Жените во ЕУ се платени за 13 отсто помалку од мажите за иста работа

Жените во Европската унија се платени во просек за 13 отсто помалку од мажите кои ја вршат истата работа, и покрај тоа што имаат право на еднаква плата според правото...

Психологија 27.10.23 | 22:21

Жените открија која висина на мажи најмногу ги возбудува: Еве кои момци имаат најголеми шанси

Истражувањата постојано покажуваат дека жените претпочитаат мажи кои се релативно повисоки од нив. Мажите понекогаш се трудат максимално да ја одржуваат хигиената,...