Застрашувачко видео прикажува џиновски крокодил како носи човечко тело низ лагуна во Мексико.

Снимката покажува неколку ужасни набљудувачи како ја снимаат сцената во инаку мирните води на Лагуна дел Карпинтеро во Тампико Тамаулипас.

Џиновскиот крокодил полека плива покрај полуголото тело, на кое веќе му недостасуваат долниот дел од левата рака и стапалото.

На крокодилот му се стегнати вилиците и на десното рамо и на страната на главата на неидентификуваниот човек.

Се чини дека рептилот е најмалку три пати поголем од неговиот плен, што сугерира дека може да биде долг до 18 стапки.

„Човекот најверојатно влегол во лагуната да плива и животното го нападнало“, напишал Ибара, уредник на локален магазин, кој исто така е известувач на Асошиетед прес.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.