Ознака: Мексико
Калеидоскоп 14.07.21 | 13:50

Во Мексико пронајден фосил од непознат вид риба стар 95 милиони години

Фосил на риба за кој се претпоставува дека е стар над 95 милиони години, е пронајден во Мексико, поточно во провинцијата Чијапас, на југоистокот на земјата. Според претпоставките...

Свет 06.07.21 | 10:14

Куќата на Ел Чапо во Мексико се нуди како награда на лото

Мексиканската Влада ја понуди на лото Kуќата во којашто живееше наркобосот Хоакин Гузман, попознат како „Ел Чапо“, пред да избега во 2014 година, е понудена како награда...

Свет 03.07.21 | 10:44

„Огнено око“ се појави во Мексиканскиот залив: Пожар во подводен гасовод

Мексиканската државна нафтена компанија „Пемекс“ соопшти дека пукнала цевка на подводниот гасовод во Мексиканскиот залив, што предизвика пламен што вриеше на површината...

Свет 29.06.21 | 09:16

Врховниот суд на Мексико ја легализира употребата на марихуаната за возрасни лица

Врховниот суд на Мексико вчера ја легализираше употребата на марихуана за возрасните лица. Осум од 11-те членови на судот прогласија за неуставни голем број членови...

Свет 26.06.21 | 17:02

Судир на нарко картели во Мексико: Убиени над 18 лица

Најмалку 18 лица се убиени во судири меѓу нарко-картели во северниот дел на Мексико. Судирот се случи во мексиканската држава Закатекас, каде се борат за превласт картелите...

Свет 21.06.21 | 09:19

САД ќе го продолжи затворањето на границите со Канда и Мексико до 21 јули

Копнените граници на САД со Канада и Мексико ќе останат затворени за непотребни патување најмалку до 21 јули, соопшти Министерството за внатрешна безбедност на САД. Продолжувањето...

Свет 07.06.21 | 10:04

Владејачката партија во Мексико го изгуби апсолутното мнозинство во Долниот дом на Парламентот

Владејачката партија во Мексико, на изборите за Долниот дом на Парламентот го изгуби апсолутното мнозинство, покажуваат првите официјални проценки на резултатите. Според...

Свет 07.06.21 | 09:13

Маж упадна на избирачко место во Максико со исечена човечка глава

Маж вчера упадна во избирачко место во Теразас дел Вале во мексиканската држава Тихуана и фрли исечена човечка глава, објавија локалните власти. Локалните власти велат...

Свет 06.06.21 | 10:17

Мистериозна огромна дупка се отвори на фарма во Мексико

Во поле во мексиканскиот град Санта Марија Закатепек се појавила голема дупка во земјата со дијаметар од околу 60 метри и се заканува дека ќе „проголта“ куќа која се...

Свет 21.05.21 | 08:56

САД му испратија на Мексико уште речиси 1,2 милиона вакцини против Ковид-19

САД во Мексико испратија речиси 1,2 милиона дози од вакцината „АстраЗенека“ против Ковид-19, изјави мексиканскиот министер за надворешни работи Марсело Ебрард. Новата...

Свет 04.05.21 | 09:05

Најмалку 20 загинати во Мексико откако се урна надвозник при минување на метро

Надвозник се урна во главниот град на Мексико во момент кога низ него минуваше метро. Има најмалку 20 загинати и над 70 повредени, јавија локалните медиуми. Засега не се...

Естрада 16.04.21 | 11:17

Не е само Рашковски: И ќерката на Цеца одмараше во Мексико

Мексико станува омилена дестинација на балканскиот џет-сет.  По Драги Рашковски кој на оваа егзотична дестинација одмараше две недели оттаму се јави и Анастасија Ражнатовиќ. Таа...

Македонија 16.04.21 | 10:58

Тасевски: Ел Гранде Рашко во Канкун, сега ќе биде сењорита во Шутка

Ел Гранде Рашко во Канкун, сега ќе биде сењорита во Шутка, коментира на Фејсбук актерот и поранешен директор на Драмски театар Сашо Тасевски. Другпат пак да бидеш арогантен...

Македонија 19.03.21 | 18:56

Кафез со четири ѕвезди со крема за сончање и путер пред Влада, специјален поздрав за Николовски и Рашковски

Од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска со герила акција го изразија револтот за неодговорните постапки на советникот Драги Рашковски, кој среде истрага против...

Свет 19.03.21 | 16:22

САД ќе им дадат вакцини на Мексико, ама ако се запре нелегалната имиграција

Вакцините што администрацијата на претседателот Џо Бајден ги испраќа во Мексико се дел од договорот со јужниот сосед за спречување на нелегалната имиграција во САД. Како...

Твитови 18.03.21 | 21:56

Песна со посвета: „Мучо денаро“ за Рашковски

Не престануваат реакциите за патувањето на поранешниот владин генерален секретар Драги Рашковски во Мексико, а овојпат на социјалните мрежи се појави монтирано видео...

Македонија 17.03.21 | 17:45

Рашковски со порака од земјата на сомбрерата: Многу е евтино во Мексико, проверете на „Букинг“

Цените на хотелите во Мексико никогаш не биле пониски, тврди за ТВ24 секретарот во премиерскиот кабинет Драги Рашковски. Во одговорот кој Рашковски го испратил од земјата...

Македонија 17.03.21 | 15:41

Филипче вели не е, но Мексико, сепак, е ризична земја за патување

Центрите за контрола и превенција на болести во САД препорачуваат да не се патува во Мексико во овој момент. Според нив патувањето ги зголемува шансите за инфицирање...

Македонија 17.03.21 | 08:39

Мицковски: Избори ќе има во земјава и нема изборен криминал кој ќе ве спаси во иднина

Годишниот одмор на поранешниот генерален секретар на Владата и актуелен советник на премиерот Зоран Заев, Драги Рашковски, се уште е свежа тема за неверување. Заминувањето...

Македонија 17.03.21 | 07:42

Стоилковски за ненормалноста на Рашковски: Десната рака на Диктаторот оди на одмор во Мексико и не гледа сензација?!

Портапролот на ВМРО-ДПМНЕ изразува чудење на леснотијата со која поранешниот генерален секретар на владата, а сегашен советник на премиерот Драги Рашковски „смирува“...