Чувањето и негување на кучиња, посебно во лето, бара посветеност и знаење. Бул расите со скратени вилици имаат потешкотии во дишењето, поради што сопствениците на ваква раса кучиња мора да внимаваат кога ги шетаат. Повеќе совети за одгледувањето на ваквите кучиња, од видеото на Стефан Кирков од гостувањето во емисијата Магазин

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.