Повеќе од 90 отсто од децата на возраст под пет години во Појасот Газа секојдневно се прехрануваат со два или помалку видови намирници, што се смета за услови на тешка сиромаштија, се вели во извештајот на Глобалниот кластер за исхрана на партнерската организација за обезбедување помош од фондовите на агенцијата на ОН.деца (УНИЦЕФ), објавија денеска американските медиуми.

Сличен процент од децата заболеле од заразни болести, при што 70 отсто од децата страдале од дијареа во последните две недели.

Според извештајот, повеќе од 80 отсто од домаќинствата во Газа немаат здрава вода за пиење, а просечното домаќинство има на располагање само еден литар вода по лице дневно.

Во градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, каде што пристигнува најмногу хуманитарна помош, стапката на акутна исхранетост е пет отсто, во споредба со 15 отсто во северниот дел на палестинската енклава, која е изолирана од израелската армија и во голема мера отсечена од хуманитарни помош со месеци.

Во извештајот на Глобалниот кластер за исхрана се вели дека пред војната, стапката на неисхранетост низ Газа била помала од еден процент.

„На Појасот Газа му се заканува експлозија од смртност на децата, која може да се спречи, но ако тоа се случи, тоа ќе го влоши и така неподносливото ниво на смртност на деца во оваа палестинска енклава“, предупреди официјалниот претставник на УНИЦЕФ, Тед Чајбан.

Во извештајот на Обединетите нации од декември 2023 година се наведува дека целото население на Газа од околу 2,3 милиони Палестинци е во криза со храна, при што дури четвртина од населението се соочува со глад.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.