Ознака: Уницеф
Живот 27.04.22 | 14:59

УНИЦЕФ алармира за последиците од продолжениот прекин на наставата, пропуштеното мора да се надомести

УНИЦЕФ е сериозно загрижен поради продолжениот прекин на наставата и повикува да се преземат мерки со кои ќе се овозможи децата од основното и средното образование...

Македонија 27.04.22 | 14:58

УНИЦЕФ алармира за последиците од продолжениот прекин на наставата, пропуштеното мора да се надомести

УНИЦЕФ е сериозно загрижен поради продолжениот прекин на наставата и повикува да се преземат мерки со кои ќе се овозможи децата од основното и средното образование...

Македонија 21.04.22 | 14:08

Ди Џовани: Наставниците имаат право да бараат повисоки плати, но тоа да не биде на грбот на учениците

Преставничката на УНИЦЕФ во Македонија Патриција Ди Џовани денеска побара од наставниците кои штрајкуваат во основното и средното образование да најдат нов начин...

Македонија 21.04.22 | 14:01

Наставниците имаат право на штрајк, но тоа да не влијае на наставата, порача Ди Џовани

Наставниците имаат право да бараат повисоки плати, но тоа да не биде на грбот на учениците кои и онака со пандемијата изгубија многу часови, туку да се изнајдат нови...

Сервиси 13.04.22 | 15:23

УНИЦЕФ: Прекинот во наставата ќе влијае и врз живот на децата во иднина

По штрајкот на просветните работници, кој Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) го започна во понеделникот, од УНИЦЕФ повикуваат сите вклучени...

Македонија 13.04.22 | 15:22

УНИЦЕФ: Децата не можат да си дозволат дополнителен прекин во наставата

Претставничка на УНИЦЕФ во земјава, Патриција ДиЏовани, повика да се најде неопходен консензус за да се избегне дополнителен прекин во наставата и учењето на децата....

Свет 12.04.22 | 13:07

УНИЦЕФ: Две третини од украинските деца мораа да ги напуштат своите домови поради војната

Агенцијата за деца на ОН, УНИЦЕФ, објави дека речиси две третини од украинските деца ги напуштиле своите домови во последните шест недели поради војната во земјата. ОН...

Македонија 08.03.22 | 12:15

Тренчeвска-ДиЏовани: Ќе работиме заедно на обуките за јакнење на капацитетите на социјалните работници

Mинистерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, денеска оствари протоколарна средба со претставничката на УНИЦЕФ во Република Македонија, Патриција...

Свет 21.02.22 | 10:00

Наставниците во Авганистан ќе добијат плати од УНИЦЕФ за најмалку два месеца

УНИЦЕФ соопшти дека ќе им исплати плати на авганистанските наставници за најмалку два месеца, бидејќи тие со месеци немаат приход поради економската криза по меѓународните...

Македонија 15.02.22 | 13:36

Спасовски на средба со заменик претставникот на УНИЦЕФ во земјава

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, оствари работна средба со заменик претставникот на УНИЦЕФ, Артур Ајвазов, на која била потврдена долгогодишната меѓусебна...

Македонија 11.02.22 | 09:31

Министерот за правда Тупанчески на средба со заменик претставникот на УНИЦЕФ во земјава

Министерот за правда Никола Тупанчески се сретна со заменик претставникот на УНИЦЕФ во земјава, Артур Ајвазов, со кој разговараа за досегашната успешна соработка, како...

Македонија 26.01.22 | 19:15

УНИЦЕФ бара училиштата да останат отворени: За децата е подобро така

УНИЦЕФ е охрабрен од препораката на Комисијата за заразни болести да се отворат училиштата за настава со физичко присуство од 1 февруари и повикува на национална солидарност...

Психологија 10.12.21 | 10:22

Уште еден пораз за Македонија: 9% од децата на возраст 2 – 17 години имаат анксиозност, 2% страдаат од тага или депресија

Околу девет проценти од децата на возраст од 2 до 17 години имаат функционални тешкотии во најмалку еден домен, според одговорите на нивните мајки/старатели. По домени...

Свет 09.12.21 | 10:45

УНИЦЕФ: На децата мигранти во Мексико им се закануваат болести и неухранетост

Илјадници деца мигранти во импровизиран камп во јужно Мексико се изложени на ризик од неухранетост, болести и одвојување од нивните семејства, предупреди УНИЦЕФ. Во...

Македонија 26.11.21 | 11:00

УНИЦЕФ донираше опрема за лична заштита од ковид-19

Опрема за лична заштита, вредна 340.000 долари, во која има над 260.000 хируршки маски за една употреба и околу 209.000 висококвалитетни калјачи, донираше УНИЦЕФ во институциите...

Скопје 20.11.21 | 10:18

Град Скопје ќе ги „обои“ во сино своите социјални мрежи на Светскиот ден на детето

Градот Скопје соопшти дека се приклучува на иницијативата за одбележување на Светскиот ден на детето – 20 Ноември и на покана на УНИЦЕФ ќе ги „обои“ во сино своите социјални...

Здравје 11.10.21 | 08:46

Алармантни податоци: На секои 11 минути се случува едно самоубиство на дете или адолесцент

Според студијата на УНИЦЕФ, секое седмо дете и адолесцент на возраст од 10 до 19 години во светот живее со дијагностицирано ментално нарушување. Тоа вклучува проблеми...

Сервиси 01.09.21 | 10:22

УНИЦЕФ на сите ученици, наставници и училиштен кадар им посакува безбедна и успешна училишна година

Првиот училиштен ден е возбудлив ден за учениците. Возбудата се должи на отпочнувањето нова фаза во нивните животи, фаза во која откриваат нови знаења и вештини, но и...

Свет 13.07.21 | 11:54

УНИЦЕФ и УНЕСКО: Повторното отворање на училиштата не смее да чека

Изминаа 18 месеци од почетокот на епидемијата на ковид-19, а образованието за милиони деца сè уште е нарушено. Заклучно со денеска, затворени се основни и средни училишта...

Македонија 07.06.21 | 12:11

УНИЦЕФ: Има подобрување на онлајн-наставата, но акцентот треба да се стави на отворање на училиштата

Онлајн наставата годинава била на позадоволително ниво од лани, кога беше прогласена пандемијата од коронавирусот и кога училиштата се затворија, а учениците останаа...