Земјотрес со интензитет од 2,4 степени според Рихтер денеска пред 11 часот ја стресе Македонија.

Според информациите, епицентарот на земјотресот е на 21 километар северозападно од Скопје, односно на границата меѓу Србија и Косово.

Потресот се случил на длабочина од 8 километри.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.