Четиригодишно дете паднало во казан со гулаш вчера во Србија за време на одржување на „гулашијада“ во војводинското село Баранда.

Детето со брзата реакција на полицијата било извлечено од казанот и потоа било префрлено во болница во Белград. Според неофицијални информации, детето е на интензивна нега и е надвор од животна опасност.

Нова.рс пишува дека до несреќата дошло кога дете кое возело велосипед удрило во дрвен столб кој го оградувал просторот каде што се варел гулашот и се одржувал собирот. Детето тогаш од силината на ударот паднало во казанот.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.