Паричка од две евра вреди две евра, нели? Па, не мора!

Монетите со погрешен печат се особено популарни кај колекционерите – и затоа понекогаш се тргуваат многу добро. Бидејќи грешките при печатењето се всушност непожелни, монетите обично се оценуваат пред да бидат пуштени во оптек.

Постојат одредени монети кои можат да ви донесат мало богатство. Погледнете внимателно во вашиот паричник, бидејќи може да ви се исплати ако имате монета од две евра со грешка при печатење. Може да се продаде за околу 150.000 евра на продажните платформи како Ebav.

Ако „фатите“ еден, можеби ќе имате среќа. На соодветните продажни портали, купувачите на монети со печатење или правописни грешки се наддаваат меѓусебно.

Монетите со неправилно ковање, кои во стручните кругови се нарекуваат „печено јајце“, се сметаат за многу ретки и затоа особено вредни. Внатрешниот дел на монетата од едно или две евра е малку поместен и не е баш во средината. Свитката што недостасува на страна исто така може да биде вредно.

Исто така, може да се заработи од монети во форма на стапчиња. Во 2009 година се прослави 10-годишнината од Економско-монетарната унија (Еврозоната) и поради оваа причина беше изработена монета од две евра со стапче. Иако е многупати печатен и нема никаква вредност, денес добро се тргува!

Монетите од земји како Ватикан, Монако, Андора или Сан Марино исто така можат да имаат одредена вредност. Како и кај монетите од други земји, овде важи следново: погрешно печатење и специјални ковања се ретки и затоа се повредни.

На пример, монегаската монета од две евра од 2007 година, направена во спомен на смртта на принцезата Грејс, се смета дека вреди околу 600 евра.

Секако, ако сте колекционер, ве советуваме добро да ја погледнете понудата на Интернет, бидејќи секогаш има измамници кои ги преценуваат своите монети! Најдобро би било да контактирате со специјализиран продавач!Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.