Ознака: евра
Балкан 02.01.23 | 13:30

Хрватска: На вториот ден од користењето на еврото, полицијата предупредува на лажни банкноти

Во Хрватска, која влезе во Шенген зоната и го воведе еврото како валута, граѓаните забрзано менуваат куни, а полицијата апелира на внимателност поради можна појава на...

Црна хроника 20.12.22 | 11:56

Скопјанец на граница фатен со злато и девизи вредни 380 илјади евра

Основното јавно обвинителство Гевгелија, постапувајќи по кривична пријава од Царинската управа, донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице...

Црна хроника 28.11.22 | 14:15

Украинец и Унгарец уапсени на граница со 268.000 евра, оделе кон Македонија

Српската полиција на граничниот премин Прешево -Табановце ги уапсила украинскиот државјанин В.П.(37) и унгарскиот државјанин П.К.(42), кај кои пронашле 268.000 евра, соопшти...

Црна хроника 28.11.22 | 11:39

Србите ги уапсија: Украинец и Унгарец се обиделе да влезат во Македонија со 268.000 евра

Припаднции на Министерството за внатрешни работи  на Србија,  и Царинската управа уапсија украински државјанин. В.П.(1985) и унгарскиот државјанин П.К.(1980).поради постоење...

Црна хроника 07.09.22 | 13:11

Велешанец фатен со над 100.000 евра, кеш за кој немал доказ од каде му е

На патот Македонски Брод – Прилеп, на место викано Суводолска крстосница, полициски службеници од СВР Битола – Полициска станица Прилеп вчера во 12.12 часот го лишиле...

Економија 21.03.22 | 15:39

Дополнителен заштитен механизам: Менувачниците ќе можат да купуваат евра од банките

За да се заштити јавноста од ширење непотребна вознемиреност во однос на можноста за купување ефективни странски пари ‒ евра, покрај засилената супервизорска контрола...

Економија 10.03.22 | 08:43

„Дојдете за еден час, ќе има ама само до 500 евра“: Менувачници враќаат граѓани што сакаат да купат евра

Дел од скопските менувачници се соочуваат со недостиг на евра по зголемената побарувачка во изминатите неколку дена, поради што воведоа и делумни ограничувања на сумата...

Економија 09.03.22 | 15:48

Сетот мерки чини околу 400 милиони евра: Владата размислува за издавање нова еврообврзница

Сетот мерки што денеска го презентираше Владата има финансиски импликации во висина од околу 400 милиони евра. Од нив, како што појасни министерот за финансии Фатмир...

Црна хроника 01.03.22 | 20:41

Maкедонци од Германија сакале да внесат 90.000 скриени во вратата од автомобилот

Во текот на изминатите неколку дена, српските царински службеници во соработка со полицијата на граничните премини Прешево и Прохор Пчињски со Македонија спречија...

Балкан 17.01.22 | 16:41

Хрватска се подготвува за менување на валутата: Од 5 септември цените ќе бидат во куни и во евра

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска најави дека од 5 септември годинава цените во продавниците во Хрватска ќе бидат и во куни и во евра. тој ги повика граѓаните...

Балкан 10.12.21 | 17:52

Куните заминуваат во 2023: Хрватска ќе усвои закон за еврото во април следната година

Вицепремиерот и министер за финансии на Хрватска, Здравко Мариќ изјави дека во фаза на изработка е законот за воведување на еврото, чиј нацрт треба да биде објавен кон...

Црна хроника 08.10.21 | 20:10

Полицијата уапси фалсификатори, пронајдени скоро еден милион фалсификувани евра

Полицијата уапси двајца фалсификатори од Камерун кои се обиделе да внесат скоро милион фалсификувани евра на скопскиот аеродром, дознаваме од извори на истрагата. Според...

Црна хроника 07.06.21 | 23:29

Со 142 илјади евра во багажник Македонец се враќал дома од Германија, го фатиле на Прешево

На 72-годишен државјанин на Македонија на граничниот премин Прешево-Табановце трајно му се одземени 148.000 евра, што српските цариниците ги пронајдоа во автомобилот „мерцедес“...

Свет 10.05.21 | 15:19

ЕУ ќе забрани плаќање со готовина над 10.000 евра

Европската комисија има намера да воведе горна граница за плаќање со готовина, како дел од борбата против перењето пари. Како што објави комесарката за финансии Мејрид...

Балкан 16.03.21 | 12:44

Запленети милиони фалсификувани долари и евра во Софија

Министерството за внатрешни работи на Бугарија и Обвинителството на градот Софија спроведоа операција против печатење фалсификувани долари и евра во главниот град....

Црна хроника 16.09.20 | 11:24

Се опуштил: Приведен гостиварец што плаќал со фалсификувани евра

Гостиварската полиција привела лице за кое постои сомнение дека во повеќе наврати плаќал со банкноти од фалсификувани евра. Според СВР Тетово, вчера околу 10 часот и...

Црна хроника 05.07.20 | 13:43

Укpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата тераса успеал да украде 800.000 евра, 60.000...

Балкан 20.03.20 | 10:58

Хрватска усвои пакет за поддршка на економијата во вредност од 3,9 милијарди евра

Хрватскиот Парламент прифати владин пакет мерки во вредност од 30 милијарди куни (3,9 милијарди евра) за да и помогне на економијата погодена од епидемијата на коронавирус. Пакетот...

Македонија 06.02.20 | 12:22

Суми и до 10.000 евра: Обвинителството ги покажа фискалните сметки од луксузната гардероба на Боки

Обвинителството на денешното рочиште ги покажа фискалните сметки од гардеробата што ја купувал обвинитетиот Бојан Јовановски. Сумите од шопингот на Боки кој се одвивал...

Свет 03.02.20 | 14:26

Поскапуваат визите за краток престој во ЕУ за 20 евра

Од вчера стапија на сила новите правила за визите за краток престој во земјите на Европската Унија, тие ќе чинат 80 евра наместо 60, но процедурите ќе бидат малку поедноставни. Од...