Роберт Голаб(55), премиер на Словенија се најде во центарот на медиумското внимание поради наводната врска со 20 години помладата мисица Тина Габер(35).

Гласините за нивната романса станаа погласни кога заедно се појавиле рака под рака на доделување на Прешерновата награда во Љубљана во февруари годинава.

После тоа многумина се прашуваа која е Тина, наводната избраничка на срцето на премиерот на Словенија.

Имено таа е поранешна Мис Хаваин Тропиц, телевизиска водителка, претприемачка и инфлуенсерка, која на својот Инстаграм профил брои повеќе од 24.000 следбеници.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.