По краткотрајно боледување на 90 годишна возраст почина Професор Доктор Ана Каламарас – долгогодишен професор, директор и шеф на Катедра на Институтот за хистологија и ембриологија при Медицинскиот Факултет во Скопје.

Таа беше и професор и на Стоматолошкиот Факултетет во Скопје и професор, основач и шеф на Катедрата по хистологија и ембриологија на Ветеринарниот Факултет во Скопје .

Погребот ќе се одржи во четврток, во 11 часот, на градските Гробишта Бутел.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.