Што очекува и предвидува во новата 2022 година еден од највлијателните луѓе на Земјата – Бил Гејтс?:

1. mRNA вакцините ќе останат најважниот резултат на пандемијата

Пандемијата веројатно ќе заврши, но технологијата за вакцини mRNA ќе остане. Влијанието на овој научен пробив ќе ја надживее сегашната пандемија, рече Бил Гејтс во обемната блог-објава сумирана од The ​​Infographics Show. Пандемијата, рече тој, ќе стивне во 2022 година. Сепак, стекнатото знаење и новиот метод на развој на вакцини ќе помогнат да се подобри медицината и да се справи со голем број болести кои го мачат човештвото, вклучувајќи го и ракот.

2. Владите ќе работат на регулирање на социјалните медиуми

Светот одамна стана „глобално село“ затоа што можеме да комуницираме со секого и секаде, благодарение на дигиталната технологија. Но, со себе донесе и нови предизвици. Недовербата кон владите е една од нив.

„Довербата е особено важна ако сакаме да ги натераме луѓето да поддржат големи нови иницијативи насочени кон решавање на кризи од големи размери“, рече Гејтс. Тој го наведува индексот на доверба на Edelman за 2021 година, кој покажува дека довербата во владите опаѓа со алармантна стапка во светот. За жал, повеќето луѓе немаат доверба во владите и наместо тоа, дури и ги обвинуваат кога ќе се случи нешто лошо.

Со оглед на тоа што социјалните медиуми се во коренот на растечката недоверба и поделеност во општеството денес, Гејтс ја поддржува идејата дека ќе бидат потребни регулативи за да се одреди како технологијата може да се користи од лице или организација.

3. Дебатата за климата ќе не турка кон напредок

Дискусиите за климата ќе продолжат, а кога учесниците се ентузијасти и посветени, според Бил Гејтс, ќе можеме да имаме општество во кое интроспекцијата и адаптацијата ќе станат основа.

Тој очекува нови обврски за инвестирање во чисти технологии, намалување на емисиите на метан, забрана за уништување на шумите до една деценија и помагање на земјоделците да се прилагодат. Сето ова, според милијардерот, не се случајни елементи; тие ќе бидат резултат на намерна и трудољубива работа на секој заинтересиран за заштита на планетата за да се осигура дека климатските промени се основен принцип во одлуките што се носат.

4. VR и дигитализацијата ќе играат поважна улога

За време на екот на пандемијата, се случија добри работи: почнавме да користиме иновативни технологии за да работиме и да живееме. Можеби утре дојде малку побрзо од очекуваното – барем во однос на технологијата.

Во 2022 година треба да очекуваме поголема дигитализација и поголема примена на технологиите за далечинско работење и е-трговија. Гејтс го нагласува потенцијалот за континуирано експериментирање, што неизбежно ќе доведе до промена на парадигмата во продуктивноста и сè друго.

Во новата реалност, работните места ќе бидат различни, повеќето од нив „далечински“, користејќи дигитална технологија и софтвер за да се направи она што до неодамна се работеше само лично. Технологиите на работното место ќе се развиваат уште повеќе во 2022 година. Виртуелната реалност (VR) ќе менува се повеќе и повеќе индустрии.

5. Образованието ќе ги прифати дигиталните алатки за да „изгради“ нови типови ученици

Од размислувањето на Гејтс е јасно дека персоналниот тренинг наскоро ќе биде минато. Концептот на учење на далечина нема да биде толку туѓ во 2022 година. Се повеќе и повеќе дигитални алатки ќе им помогнат на учениците да учат, без оглед на нивната локација.

Потребен е достапен хардвер и софтвер за да им се овозможи на младите да учат. За Гејтс, голем проблем не е недостатокот на лична комуникација, туку „дигиталниот јаз“ во однос на пристапот до е-учење.

Сè подинамичните наставни програми ќе се прилагодуваат на специфичните потреби на учениците и ќе бидат пофлексибилни како што се зголемува побарувачката за дигитализација, предвидува Гејтс. Сепак, тој нагласи дека физичките училници нема да исчезнат. Впрочем, е-книгите не донесоа смрт на книгите, нели?

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.