Дали знаете дека сега можете „онлајн“ да запалите свеќа на Света Гора? Ако од која било причина не можете да го посетите ова свето место, можете да го направите тоа преку виртуелниот свет.

Веб-страницата ATHOS.GUIDE, која припаѓа на непрофитната организација МЕТАМОРФОЗИС НПО, се појави на интернет со цел, како што велат, да го шири Божјото слово и да го промовира духовното и културното наследство на Света Гора.

Што всушност нуди оваа страница?

Преку онлајн формуларот можете да го изберете посакуваниот манастир и опцијата – палење свеќа за здравје (за живите) и спокој на душата (за покојникот). На ист начин, можете да завршите со испраќање белешка, односно список со имињата на вашите најблиски, живи и починати, на кои потоа им се читаат молитви во црквата по ваш избор, за здравје или упокојување.
Цената ситница-100 евраRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.