Ознака: свеќи
Култура 12.04.24 | 09:51

Илјадници свеќи вечерва на сцената на Филхармонија за премиерното издание на „Candlelight“ – концертот под свеќи!

Овој петок илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската филхармонија на премиерното издание на првиот „Candlelight“ – концерт под свеќи на камерниот оркестар...

Калеидоскоп 20.03.24 | 13:53

Ни доаѓаат Младенци: Никако не смеете да заборавите на свеќите од венчавката

Во петок на 22 март се празнува празникот Четириесет Севастиски маченици – Младенци. Христијански обичај е во првата година од својот брак на 22 март младите да слават...

Калеидоскоп 23.07.23 | 18:06

Нов тренд или измама: Онлајн палење свеќи на Света Гора за 100 евра

Дали знаете дека сега можете „онлајн“ да запалите свеќа на Света Гора? Ако од која било причина не можете да го посетите ова свето место, можете да го направите тоа преку...

Свет 08.08.22 | 22:26

Швајцарските власти: Купете си свеќи и дрва

Граѓаните на Швајцарија би требало да размислат за тоa дома да имаат свеќи за случај на повеќечасовен прекин на струјата. Ова го порачува шефот на енергетскиот регулатор...

Свет 08.08.22 | 15:01

Да си набават свеќи: Швајцарскиот регулатор со порака го граѓаните

Граѓаните на Швајцарија треба да набават свеќи за своите домови за случај на повеќечасовни прекини во испораката на електрична енергија, ја пренесува весникот „Noe...