До среда ќе се задржи сончево и многу топло време со високи утрински и дневни температури.

-Особено топло ќе биде утре и кон средината на следната седмица и ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Според прогнозата на УХМР, дневните температури во земјава ќе бидат највисоки утре и во среда, со максимални 43 степени и УВ-индекс 10.

Во недела и вторник максималната дневна температура ќе достигне 42, во понеделник 40 и во четврток 39 степени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.