Ознака: топло време
Сервиси 06.11.21 | 07:58

Умерено облачно и топло со температура до 24 степени

Времето денеска во земјава ќе биде умерено до значително облачно и релативно топло. Во утринските часови по одделни котлини ќе има појава на магла. Вдолж Повардарието...

Сервиси 15.09.21 | 08:47

Денеска сончево и многу топло, еве до кога ќе се задржи ваквото време

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал...

Сервиси 12.09.21 | 12:13

Времето облачно, на југозапад со услови за дожд, температурата до 29 степени

Времето денеска ќе биде претежно облачно, при што во југозападните делови на земјата ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб ветер претежно од северен правец. Максималните...

Сервиси 14.08.21 | 16:52

Следуваат температури до 40 степени, а потоа заладување

До вторник нашата територија ќе биде под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира од југ (северните предели на Африка). Особено топло ќе биде во понеделник...

Сервиси 10.08.21 | 09:11

УХМР со ново предупредување: Активирана портокалова фаза – очекувајте многу високи температури

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал...

Сервиси 09.08.21 | 13:20

Натпросечни температури и висок УВ индекс и во наредните денови

Топлото време и високите температури ќе продолжат и во наредните денови. До крајот на неделава ќе биде сончево и многу топло со натпросечни температури кои ќе надминат...

Сервиси 08.08.21 | 22:16

Утре сончево и многу топло со температури до 41 степен

Утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината, поради што ќе биде активирана...

Сервиси 01.08.21 | 08:04

Времето денеска сончево и многу топло до 42 степена, продолжува портокаловата фаза

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до 23, а максималната од 35 до...

Сервиси 31.07.21 | 08:03

Портокалов метео аларм, и денеска над 40 степени

Сончевото и многу топло време со температури над 40 степени продолжуваат и денеска, поради што во сила е портокаловиот метео аларм, а се издадени и препораки за заштита...

Сервиси 30.07.21 | 18:12

Во Гевгелија и Демир Капија измерени 43 степени

Во Гевгелија и Демир Капија денеска се измерени 43 степени, во Скопје, Струмица и Штип 41, а во Битола и Тетово 39. Во Охрид и Преспа се регистрирани 34, а најсвежо е во Крушево...

Здравје 29.07.21 | 13:56

Итната помош има по стотина интервенции дневно поради жешкото време

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите интервенираат дневно кај стотина случаи. Дневно има и од осум до десет колапси....

Сервиси 29.07.21 | 13:54

Многу топло време со високи температури до 6 август, долж Повардарието над 42 степени

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ до 6 август продолжува периодот на стабилно и исклучително многу топло време со натпросечни температури за овој период...

Здравје 05.07.21 | 15:22

Со топлотниот бран започнува да важи правилото „4 И“

Она на што граѓаните треба да обратат внимание кога станува збор за многу високите температури, е и на многу високиот УВ индекс, за што обично се дава портокалово предупредување. Кога...

Сервиси 20.06.21 | 08:27

До понеделник нестабилно со дожд, потоа следуваат температури над 30 степени

Разубавување на времето се очекува од вторник. До понеделник во попладневните часови времето ќе биде нестабилно, а локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен...

Сервиси 21.07.20 | 08:45

Африкански бран во Македонија, од четврток промена на времето

Денеска времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој долж повардарието повремено ќе...

Сервиси 01.07.20 | 18:58

Од денеска на државните патишта во Македонија се воведува летен режим на сообраќај

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период од 01.07 до 31.08 на државните патишта во Република Македонија со кој се забранува движење...

Сервиси 19.05.20 | 12:26

УХМР: Утре натпросечно топло, а потоа значително заладување и врнежи од дожд

Времето утре се уште ќе биде натпросечно топло со дневни температури околу 30 степени, но попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен...

Сервиси 11.05.20 | 10:03

Доаѓа многу топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка

До крајот на денов во нашата држава времето ќе биде сончево и топло, попладне и кон крајот на денот со умерена локална облачност. Ќе дува умерен, на некои места повремено...

Сервиси 24.04.20 | 13:10

Викендов сончево и топло, следната недела драстична промена на времето

Суво и топло време најавуваат синоптичарите за викендот. Утринските температури ќе бидат над нулата, а дневните ќе достигнат до 25 степени. Утре, минималните температури...

Сервиси 20.04.20 | 21:24

Подгответе се: Оваа година ќе биде најтопла досега

Научниците од американската Национална управа за океаните и атмосферата објавија дека има 75 проценти можност 2020 да биде најтопла година во историјата од кога се вршат...