Во април 1912 година, светот беше сведок на една од најголемите поморски трагедии во историјата, потонувањето на гигантот меѓу бродовите, Титаник. Овој луксузен и технички најнапреден брод во своето време, кој се сметаше за непотоплив, беше осуден на пропаст од санта мраз во Атлантикот. Пред точно 112 години, на денешен ден, „Титаник“ однесе над 1.500 животи со себе, а неговиот труп сè уште лежи на морското дно.

Користејќи нова технологија, Титаник сега пречекува нови гости, но дигитално – пишува Дејли Мејл. Имено, американскиот аниматор Џаред Овен на платформата „Јутјуб“ објави дигитален приказ на бродот од секој агол, токму онака како што изгледаше пред да исплови од Саутемптон пред 112 години.

Сето ова е рачно дизајнирано, за мене тоа е неверојатен инженеринг и изработка“, вели Овен.

За да ги создаде приказите, Овен користел голем број извори, вклучувајќи го и „Нешнл географик“, изданието „Титаник“ од серијата книги прирачник за Хејнс, а потоа се потпирал на програма за создавање 3Д содржина за да ги оживее сите собрани информации.

Неговото видео ги прикажува сите 10 палуби на Титаник, вклучувајќи ја и бродската палуба на самиот врв. Дел од причината за недостигот на чамци за спасување беше тоа што дизајнерите не сакаа да ја преполнат палубата на бродот и на тој начин да го блокираат погледот на Атлантикот за патниците од прва класа.

Овен открива и некои тајни за дизајнот на бродот, вклучително и малку познат факт за четвртата и последна иконска инка со црн врв.

Искористени се само три инки, четвртата е додадена само за изглед“, вели Овен.

Друг интересен факт е дека всушност имало две големи скалила на Титаник и двете ограничени само за патници од прва класа. Далеку поголемо и повеличествено од нив беше предното големо скалило, кое беше украсено со врежан дабов ѕид со часовник во средината, исто така каде Џек и Роуз се среќаваат во хит филмот на Џејмс Камерон од 1997 година.

Овој брод бил украсен со различни луксузи, како што се теретана, терени за сквош, турска бања, гимнастичка сала и базен на бродот.

Титаник бил „Пароброд за кралска пошта“, што значи дека бил законски нарачан од Британската монархија да пренесува писма и пакети. Според Националниот поштенски музеј Смитсонијан, бродот превезувал меѓу шест и девет милиони предмети наменети за Њујорк.

Целата пошта на Титаник била изгубена кога бродот потонал околу 2:20 часот по полноќ, два часа и 40 минути откако удрил во сантата мраз.

Видеото би можело да биде корисно за австралискиот милијардер Клајв Палмер, кој вети дека ќе го рекреира познатиот брод по проценета цена од 1 милијарда фунти. Титаник II, кој треба да биде подготвен за пловидба до 2027 година, ќе ги имитира спецификациите на оригиналниот брод, вклучувајќи ги и модерните системи за навигација и безбедност.

Остатоците од Титаник сега лежат на морското дно на околу 350 наутички милји од брегот на Њуфаундленд, Канада. Сепак, оваа чувствителна руина толку брзо се влошува под вода што би можела целосно да исчезне во следните 40 години.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.