Ознака: Титаник
Црна хроника 19.10.20 | 11:27

Обвинет позитивен на ковид-19 го одложи рочиштето за „Титаник“

Поради тоа што еден од овинетите е позитивен на Ковид-19, одложено е денешното рочиште за случајот „Титаник“. Одбранатадо Судот доставила известување дека и сопругата...

Црна хроника 06.10.20 | 10:32

Ново рочиште за случајот „Титаник“

За случајот „Титаник” во Кривичниот суд Скопје, денеска е предвидено да се одржи ново рочиште. Судењето за овој предмет е уште во фаза на доказна постапка и на претходните...

Црна хроника 22.09.20 | 20:14

Обвинитeлката Лиле Стефанова до адвокатот на одбраната: Ај бе ти, ќути таму

На денешното рочиште за случајот „Титаник“ обвинитeлката Лиле Стефанова побара од бранителите на oбвинетите да не реагираат на наводнта повреда на Законот за кривична...

Македонија 11.03.20 | 13:54

Судот се претвора во жариште на корона: Адвокат дојден од Франција и сестра на обвинет закана на рочиштето за „Титаник“

За судот како да не важат мерките кои ги воведе Владата како превенција од ширање на коронавирусот. Сите рочишта се одвиваат нормално, а посебно се инсистира на случајот...

Македонија 04.12.19 | 16:40

Сведок на обвинителката Лиле Стефанова: Издавањето и сликањето за лични карти го правев законски

Ацко Секулоски, референт по патни исправи во Кичево, на денешното рочиште на „Титаник“ на прашање на обвинителката Лиле Стефанова истакна дека во периодот 2012 и 2013 сите...

Македонија 26.11.19 | 18:03

Сведокот на СЈО Дитурим Сулејмани: Постапката за издавањето на личните карти беше законска

Нарачаните и однапред подготвени искази на сведоците на Лиле Стефанова во случајот „Титаник“ денес беа целосно превртени од сведоците. Сведокот Дитурим Сулејмани...

Македонија 26.11.19 | 13:53

Сведокот Лилјана Потиќ: Законски издадовме 50 лични карти, останатите 300 барања не беа процесирани

Уште еден сведок на Стефанова на денешното рочиште за „Титаник“ призна дека постапката за издавање на лични карти во Ресен била законска и дека во предметниот период...

Македонија 26.11.19 | 12:55

Сведок во “Титаник” не познава пропис или закон со кој се ограничува бројот на жители на една адреса

Долгогодишно вработена во управни служби, а сега во пензија – Љиљана Потиќ и сведок на денешната расправа во случајот “Титаник” изјави пред судот дека не познава...

Македонија 26.11.19 | 12:08

Сведок во „Титаник“ потврди дека лицата од Албанија имале македонско државјанство

Во кривичен суд денеска во тек е расправа за “Титаник” во врска со наводни изборните нерегуларности, со испрашување на сведок кој како вработен во МВР бил задолжен...

Македонија 20.11.19 | 11:26

Болест на синот на Протогер причина за одложувањето на рочиштето за „Титаник“

Ненадеен здравствен проблем на еден од синовите на Мартин Протогер е причината поради која денес задоцнил на рочиштето за „Титаник“. Синот на Протогер утринава имал...

Македонија 14.11.19 | 15:22

Се гушка со премиерот во заминување, па сведочи против опозицијата

Агрон Кранлиевски, полицаец од Ресен и брат на советникот на министерот на Оливер Спасовски Ветон Кранлиевски, на рочиште за случајот „Титаник“ сведочеше лажно и спротивно...

Македонија 14.11.19 | 13:34

Брат на советник на Оливер Спасовски лажно сведочи за „Титаник“?!

Агрон Кранлиевски, полицаец од Ресен и брат на Ветон Кранлиевски советник на Оливер Спасовски, денес на рочиште за случајот „Титаник“ сведочеше лажно и спротивно на...

Македонија 08.11.19 | 15:26

Немаше никаква присила од обвинетите – сведоците на Лиле контра нејзините тези

Вториот дел од денешното рочиште од случајот Титаник донесе на површина уште поголеми контроверзи наспроти тезата на обвинението. Сведокот Дафинка Петковска која...

Македонија 08.11.19 | 12:37

Сведоците на СЈО Виолета Димитровска и Оливера Димчова повторно со контрадикторни ставови за „Титаник“

На денешното рочиште за случајот Титаник сведоците на Лиле Стефанова, Виолета Димитровска и Оливера Димчова изнесоа контрадикторни ставови во судницата. Виолета Димитровска...

Македонија 31.10.19 | 14:16

Контрадикторното сведочење на Гулевска во „Титаник“ – резултат на незаконска спогодба со СЈО?

Во Кривичниот суд Скопје 1 на денешно рочиште за предметот “Титаник”, сведочеше Јадранка Гулевска, поранешна началничка на Одделот за управни работи во Скопје. На прашање...

Македонија 26.09.19 | 12:23

„Титаник“: Судот со казни од по 1.000 евра за 6 адвокати од одбраната

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ судијата Осман Шабани казни 6 адвокати од одбраната на обвинетите, меѓу кои Еленко Миланов, Димитар Дангов, Петар Василевски,...

Црна хроника 24.09.19 | 10:18

Денеска рочишта за „Титаник“ и „Маџар телеком“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Титаник“ и „Маџар телеком“ на СЈО, кои ги презеде во надлежност и натамошно...

Македонија 23.09.19 | 10:25

Кај Стефанова остануваат предметите „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката Лиле Стефанова и понатаму да остане надлежна за предметите на СЈО, „Титаник“, „Траекторија“...

Македонија 04.09.19 | 12:04

Одбиено барањето за прекинување на „Титаник“ и изземање на обвинителката Стефанова

Со презентација на докази на Специјалното јавно обвинителство, во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Титаник“. Пред почетокот на главната расправа судијата...

Македонија 23.08.19 | 11:25

„Титаник“ одложен, одбраната бара прекин на постапката додека не се реши состојбата со Јанева

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ е одложено за 4 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Одолжувањето беше побарано откако одбраната...