Ознака: Титаник
Филм 05.05.24 | 19:18

Почина Бернард Хил, актерот познат по улогите во „Титаник“ и во „Господар на прстените“

Актерот Бернард Хил, кој глумеше во филмовите „Титаник“ и во „Господарот на прстените“, почина на 79-годишна возраст. Хил го играше капетанот Едвард Смит во филмот...

Калеидоскоп 21.04.24 | 13:55

Направена снимка од внатрешноста на Титаник: Неверојатното видео го открива пресекот на бродот пред да потоне

Во април 1912 година, светот беше сведок на една од најголемите поморски трагедии во историјата, потонувањето на гигантот меѓу бродовите, Титаник. Овој луксузен и технички...

Македонија 18.09.23 | 14:15

Судењето за „Титаник“ продолжува на 20 септември

Следното судско рочиште за случајот „Титаник” е предвидено да продолжи на 20 септември. На денешното рочиште поголем дел од сведоците истакнаа дека остануваат на...

Свет 03.07.23 | 13:38

OceanGate сè уште рекламира „излети“ до Титаник

OceanGate, компанијата зад несреќната подводна експедиција на Титаник, сè уште ги рекламира патувањата до потонатиот брод Титаник. На веб-страницата OceanGate пишува дека две...

Свет 28.06.23 | 19:57

Извлечени остатоците од мини подморницата што пловеше кон Титаник

Остатоците од подморницата Титан се извлечени на брегот откако таа исчезна пред речиси две недели. Нова снимка покажува неколку парчиња остатоци кои се истоваруваат...

Калеидоскоп 22.06.23 | 09:34

Сопругата на пилотот на „Титан“ е правнука на Исадора и Ида Штраус – богат пар кој загина на Титаник

Сопругата на Стоктон Раш, директорот на ОушнГејт, кој беше на чело на подморницата Титан кога исчезна во неделата, е роднина на двајца богати патници кои загинаа во бродоломот...

Свет 21.06.23 | 20:15

Исповед на авантуристот што ги виде остатоците од „Титаник“: Имав неверојатна среќа што сум жив

Германецот Артур Лоибл е еден од ретките луѓе кои го посетија потонатиот брод „Титаник“ во подморницата „Титан“, кој исчезна со пет патници. Авантуристот истакнува...

Свет 20.06.23 | 15:24

Инженер, пилот и Гинисов рекордер: Ова е милијардерот кој се наоѓа во исчезнатата подморница што нурнуваше кон Титаник

Меѓу патниците во подморницата „Титан“, што исчезна за време на патувањето до потонатиот брод Титаник, бил и британскиот милијардер Хамиш Хардинг. 59-годишниот бизнисмен...

Свет 19.06.23 | 17:45

Исчезна подморница која туристите ја користеле, за да го разгледаат потонатиот брод Титаник

Подморницата што туристите ја користеа за да го видат потонатиот брод Титаник исчезна денеска во Атлантскиот Океан. Започната е мисија за пребарување и спасување. Крајбрежната...

Црна хроника 15.04.22 | 09:59

Судењето за „Титаник 1“ одложено за 9 мај

Главната расправа за предметот со КОК бр.28/22 од обвинителството означен како „Титаник 1“ насрочена за денеска од 12:00 часот се презакажува за 09.05.2022 година од 10:00 часот,...

Црна хроника 18.03.22 | 18:28

На Јанакиески нема да му се суди за делото за кое не призна вина во „Титаник”, обвинителството се откажа од прогон

На денешното рочиште за случајот „Титаник” обвинителката Лиле Стефанова се откажа од кривичниот прогон против поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески...

Македонија 11.02.22 | 15:09

Груевски: Да имаа докази за нивна вина, немаше судењата по 5-6 години да бидат на самиот почеток и да им се закануваат со отворање нови судски случаи против нив

Целта на власта и на јавното обвинителство е низ еден долгогодишен мачен судски процес на политички монтирани судски процеси, дел од политички таргетираните обвинети...

Македонија 11.02.22 | 12:41

Јанкулоска, Јанакиески и Протуѓер признаа вина во „Титаник“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, бившиот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот шеф на кабинет на Влада, Мартин Протуѓер,...