OceanGate, компанијата зад несреќната подводна експедиција на Титаник, сè уште ги рекламира патувањата до потонатиот брод Титаник.

На веб-страницата OceanGate пишува дека две експедиции на Титаник се закажани за 2024 година и ќе се одржат од 12 до 20 јуни и од 21 до 29 јуни.

Исто така, на страницата се наведува дека мисијата на Титаник во 2023 година е во тек. Секое „патување“ до Титаник чини 250.000 долари по лице и нуди едно нуркање, приватно сместување, потребна обука, опрема за експедиција и сите оброци за време на патувањето. Максималниот капацитет за секое нуркање е ограничен на шест лица со минимална возраст од 17 години.

Веб-страницата дава детали за сместувањето, вклучувајќи спални соби и заеднички бањи, со достапност на Wi-Fi на подморницата.

Веб-страницата, исто така, вклучува фотографии и видеа на кои се прикажани сцени од претходни експедиции и сведоштва од учесниците, објави ХТ.

Патувањето Титан до Титаник е опишано на веб-страницата на OceanGate како „иконична експедиција за нуркање во руина“.

„Смелите патници ќе отпловат од канадскиот брег на Атлантикот во осумдневна експедиција за да ја нурнат и да ги посетат остатоците од Титаник, која се наоѓа на 661 километар од брегот и 3.800 метри под површината“, се вели на веб-страницата на OceanGate.

Маркетингот на OceanGate посочува дека нуркањето не само што нуди возбудливо и уникатно искуство за патување, туку придонесува и за научно истражување и разбирање на остатоците од бродот и длабоката океанска средина.

„Нуркањето ќе обезбеди не само возбудливо и уникатно искуство за патување, туку и ќе и помогне на научната заедница да дознае повеќе за потонатиот брод и околината на длабоките океани. Секое нуркање има и научна цел, а можете да дознаете повеќе за истражувањето што го поддржуваме овде “, пишува на веб-страницата на OceanGate.

Патувањето со подморницата трае осум дена и седум ноќи, а започнува во Св. Џон е во Канада. И покрај неодамнешната трагедија, веб-страницата споменува потенцијални експерти кои би можеле да се приклучат на идните експедиции. Меѓу патниците кои ги загубија животите во подморницата е и 77-годишниот експерт за Титаник Пол-Анри Наргеолет.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.