Актерот Бернард Хил, кој глумеше во филмовите „Титаник“ и во „Господарот на прстените“, почина на 79-годишна возраст.

Хил го играше капетанот Едвард Смит во филмот награден со Оскар од 1997 година. Друга истакната улога беше кралот Теоден во трилогијата „Господар на прстените“.

Тој имаше главна улога во ликот на Џозер Хјуз во легендарната драмска серија од 1980-тите „Момци од црните работи“.

Неговиот агент Лу Коулсон потврди за Би-Би-Си дека Хил починал во раните утрински часови.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.