Остатоците од подморницата Титан се извлечени на брегот откако таа исчезна пред речиси две недели.

Нова снимка покажува неколку парчиња остатоци кои се истоваруваат од бродот „Хоризонт Арктик“ во канадската крајбрежна стража во Св. Џонс.

Пет лица загинаа, меѓу кои и тројца британски државјани, кога подморница претрпе катастрофална експлозија додека се обидуваше да се спушти до остатоците од Титаник.

Потрагата по исчезнатата подморница почна на 18 јуни, а делови од остатоците беа пронајдени на околу 487 метри од остатоците на Титаник пет дена подоцна на длабочина од околу 3.800 метри.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.