Ознака: Подморница
Свет 12.06.24 | 19:10

Руска нуклеарна подморница пристигна во Куба

Руска подморница на нуклеарен погон и други бродови на руската морнарица денеска пристигнаа во Куба во петдневна посета на комунистичкиот остров во близина на брегот...

Свет 08.09.23 | 09:34

Cеверна Кореја ја распореди својата прва „тактичка нуклеарна подморница“

Cеверна Кореја ја пушти во употреба својата прва „тактичка нуклеарна подморница“, која ќе биде дел од флотата што патролира во водите меѓу Корејски Полуостров и Јапонија. Како...

Свет 28.06.23 | 19:57

Извлечени остатоците од мини подморницата што пловеше кон Титаник

Остатоците од подморницата Титан се извлечени на брегот откако таа исчезна пред речиси две недели. Нова снимка покажува неколку парчиња остатоци кои се истоваруваат...

Калеидоскоп 26.06.23 | 10:39

Мајката на тинејџерот кој загина во подморницата „Титан“: „Отиде наместо мене, му го отстапив моето место“

Кристин Давуд, мајка на Сулејман Давуд, 19-годишникот кој загина со својот татко на „Титан“, рече дека првично планирала да му се придружи на сопругот на судбоносното...

Свет 26.06.23 | 10:34

Тинејџерот што загина во подморницата имал само една желба: Исповед на жената која ги загуби сопругот и синот

Кристин Давуд во трагедијата на подморницата Титан ги загуби сопругот и синот. Авантура која требало да ги поврзе таткото и синот, пакистанскиот милијардер Шахзада...

Калеидоскоп 25.06.23 | 18:43

Бил во подморницата пред трагедијата: Јутјубер покажа како изгледа целиот процес на затворање однадвор

Јутјубер под корисничко име Скуба Џејк на социјалните мрежи ја објави својата снимка од подморницата Титан на OceanGate, во која беше оваа година, неколку недели пред трагедијата,...

Свет 23.06.23 | 18:26

Кога животот те сака: Му нуделе билети по намалена цена за возење со подморницата, но тој одбил

Милионер од Лас Вегас одбил евтини седишта на подморницата „Титан“ за себе и за неговиот син, наведувајќи дека се плаши дали е безбедно, иако шефот на компанијата што...

Свет 23.06.23 | 12:54

Тајкун за влакно ја избегна смртта, го убедуваа да оди во подморницата: „Побезбедно е од преминување улица“

Тајкунот, кој одбил билети за него и неговиот син на подморницата Титан, објавил кореспонденција со шефот на компанијата „OceanGate“, кој во последен момент се обидел да...

Свет 23.06.23 | 10:29

Подводна катастрофа: Објавена анимација како изгледа и кога се случува имплозија

На социјалните мрежи почнаа да се шират видеа кои објаснуваат што точно е имплозија. Видеото на ТикТок собра десетици милиони прегледи. Имплозијата е спротивна на експлозијата,...

Свет 22.06.23 | 13:40

Само што останаа без кислород, часовникот го отчука кобниот час: Објавено е дека во подморницата нема воздух

Повеќе бродови и авиони, вклучувајќи ги војните американски и канадски, вклучени се во трка со времето, како би ги пронашло петте патници на подморницата Титан, која...

Калеидоскоп 22.06.23 | 09:34

Сопругата на пилотот на „Титан“ е правнука на Исадора и Ида Штраус – богат пар кој загина на Титаник

Сопругата на Стоктон Раш, директорот на ОушнГејт, кој беше на чело на подморницата Титан кога исчезна во неделата, е роднина на двајца богати патници кои загинаа во бродоломот...

Свет 21.06.23 | 10:20

Во исчезнатата подморница имаат воздух до петок: Ова се ужасните последици со кои се соочуваат заробените патници

Само неколку недели пред исчезнувањето на туристичката подморница Титан, ветеран на американската морнарица предупреди на ужасните здравствени ефекти од заробувањето...

Свет 20.06.23 | 18:06

Испратен сигнал за помош од исчезнатата подморница? „Постојат две теории за тоа што би можело да се случи“

Голема операција за пребарување и спасување се уште е во тек во Атлантикот откако исчезна туристичка подморница со пет лица, која требаше да нурне до потонатиот брод...

Свет 20.06.23 | 15:24

Инженер, пилот и Гинисов рекордер: Ова е милијардерот кој се наоѓа во исчезнатата подморница што нурнуваше кон Титаник

Меѓу патниците во подморницата „Титан“, што исчезна за време на патувањето до потонатиот брод Титаник, бил и британскиот милијардер Хамиш Хардинг. 59-годишниот бизнисмен...

Свет 20.06.23 | 11:00

И снемува време на подморницата што се спушташе до „Титаник“: Покрај милијардерот, се трага и по бизнисменот поврзан со НАСА и неговиот син

Во тек е голема операција за пребарување и спасување во Атлантскиот Океан, откако исчезна туристичка подморница со пет лица, која требаше да нурне до потонатиот брод...

Свет 19.06.23 | 17:45

Исчезна подморница која туристите ја користеле, за да го разгледаат потонатиот брод Титаник

Подморницата што туристите ја користеа за да го видат потонатиот брод Титаник исчезна денеска во Атлантскиот Океан. Започната е мисија за пребарување и спасување. Крајбрежната...

Свет 08.06.23 | 10:28

Пронајдена британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942

Потонатиот брод на британската подморница ХМС Триумф, која мистериозно исчезнала за време на мисијата во Грција во 1942 година, за време на Втората светска војна, е пронајдена...

Свет 01.05.23 | 17:23

Документи за најмодерната британска подморница најдени во тоалет во паб преполн со гости

Службени документи за подморница на британската Кралска воена морнарица, чија вредност се проценува на околу 1,47 милијарди евра, со најдени во тоалет на паб, објави германската...

Свет 07.05.22 | 17:49

Cеверна Кореја лансирала балистичка ракета од подморница: Проектилот прелетал 600 километри на височина од 60 километри

Cеверна Кореја тестирала балистичка ракета која најверојатно била истрелана од подморница, соопшти јужнокорејската армија. Ова е втор пат Cеверна Кореја да истрела...

Свет 12.02.22 | 21:02

Москва: Американска подморница навлезе во руски територијални води

Руската армија соопшти дека регистрирала недозволен влез на американска подморница во руски територијални води и оти презела соодветни мерки подморницата да го напушти...